
Original: $1,130.01
-70%$1,130.01
$339.00The Story
- 1696B series 200W programmable DC power supplies
- Built-in voltage, current and power meter
- List mode (timed programming) program up to 20 steps
- Automatic CV/CC crossover operation
- Overvoltage (OVP), overcurrent (OCP), overtemperature (OTP) and key-lock function
- Control up to 31 power supplies from one PC through RS485
- Store up to 10 voltage and current combinations for quick output
- Lightweight and compact
- Thermostatically-controlled fan with linear-speed control to minimize fan noise
- USB and RS485 interfaces, supports basic SCPI commands
Programmable DC power supply, PC software, RS485 adapter, USB cable, and test report
Product details
| Power Supply Output Type | Programmable |
| No. of Outputs | 1 Output |
| Output Voltage Min | 1V |
| Output Voltage Max | 60V |
| Output Current Min | 0A |
| Output Current Max | 3.3A |
| Power Rating | 200W |
| Supply Voltage Min | 100V |
| Supply Voltage Max | 240V |
| Manufacturer Warranty | 2 Years |
| Product Range | 1696B Series |
| Plug Type | - |
Other details
| Brand | B&K PRECISION |
| Part Number | BK1698B |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN | |
| Operating Instructions EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
- 1696B series 200W programmable DC power supplies
- Built-in voltage, current and power meter
- List mode (timed programming) program up to 20 steps
- Automatic CV/CC crossover operation
- Overvoltage (OVP), overcurrent (OCP), overtemperature (OTP) and key-lock function
- Control up to 31 power supplies from one PC through RS485
- Store up to 10 voltage and current combinations for quick output
- Lightweight and compact
- Thermostatically-controlled fan with linear-speed control to minimize fan noise
- USB and RS485 interfaces, supports basic SCPI commands
Programmable DC power supply, PC software, RS485 adapter, USB cable, and test report
Product details
| Power Supply Output Type | Programmable |
| No. of Outputs | 1 Output |
| Output Voltage Min | 1V |
| Output Voltage Max | 60V |
| Output Current Min | 0A |
| Output Current Max | 3.3A |
| Power Rating | 200W |
| Supply Voltage Min | 100V |
| Supply Voltage Max | 240V |
| Manufacturer Warranty | 2 Years |
| Product Range | 1696B Series |
| Plug Type | - |
Other details
| Brand | B&K PRECISION |
| Part Number | BK1698B |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN | |
| Operating Instructions EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.










