
Original: $3,318.12
-70%$3,318.12
$995.44The Story
- PowerFlex' Max 60V or 50A
- PowerFlex design gives variable voltage & current combinations within a maximum power range
- Higher current capability at lower voltages
- Linear final regulation provides very low output noise and fast transient response
- Setting by direct numeric entry or by spin wheel
- High setting resolution of 1mV in up to 60 volts
- Bench or rack mounting with front and rear terminals
- Analog control interface
Product details
| Power Supply Output Type | Adjustable |
| Warranty | 3 Years |
| Plug Type | EU, UK |
| Output Voltage Max | 60V |
| Output Voltage Min | 0V |
| Product Range | QPX Series |
| Output Current Max | 50A |
| Output Current Min | 0A |
| Supply Voltage Min | 110VAC |
| Power Rating | 1.2kW |
| Supply Voltage Max | 240VAC |
| No. of Outputs | 1 Output |
Other details
| Brand | AIM-TTI INSTRUMENTS |
| Part Number | QPX1200S |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Description
- PowerFlex' Max 60V or 50A
- PowerFlex design gives variable voltage & current combinations within a maximum power range
- Higher current capability at lower voltages
- Linear final regulation provides very low output noise and fast transient response
- Setting by direct numeric entry or by spin wheel
- High setting resolution of 1mV in up to 60 volts
- Bench or rack mounting with front and rear terminals
- Analog control interface
Product details
| Power Supply Output Type | Adjustable |
| Warranty | 3 Years |
| Plug Type | EU, UK |
| Output Voltage Max | 60V |
| Output Voltage Min | 0V |
| Product Range | QPX Series |
| Output Current Max | 50A |
| Output Current Min | 0A |
| Supply Voltage Min | 110VAC |
| Power Rating | 1.2kW |
| Supply Voltage Max | 240VAC |
| No. of Outputs | 1 Output |
Other details
| Brand | AIM-TTI INSTRUMENTS |
| Part Number | QPX1200S |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.









