Original: $1,397.83
-70%$1,397.83
$419.35The Story
- Single outputs 20V/20A
- Independent digital voltage and current meters with 4 digit resolution
- Switchable local or remote sensing
- Constant voltage or constant current operation
- Variable 1.5 - 5.0V auxiliary output at 5A (EX354RT)
- Compact design uses less bench space
- Silent fan-free cooling **
- DC output switches, automatic mode indication
Product details
| Power Supply Output Type | Adjustable |
| Warranty | 3 Years |
| Plug Type | EU, UK |
| Output Voltage Max | 20V |
| Output Voltage Min | 0V |
| Product Range | EX-R Series |
| Output Current Max | 20A |
| Output Current Min | 0A |
| Supply Voltage Min | 103.5VAC |
| Power Rating | 400W |
| Supply Voltage Max | 253VAC |
| No. of Outputs | 1 Output |
Other details
| Brand | AIM-TTI INSTRUMENTS |
| Part Number | EX2020R |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Description
- Single outputs 20V/20A
- Independent digital voltage and current meters with 4 digit resolution
- Switchable local or remote sensing
- Constant voltage or constant current operation
- Variable 1.5 - 5.0V auxiliary output at 5A (EX354RT)
- Compact design uses less bench space
- Silent fan-free cooling **
- DC output switches, automatic mode indication
Product details
| Power Supply Output Type | Adjustable |
| Warranty | 3 Years |
| Plug Type | EU, UK |
| Output Voltage Max | 20V |
| Output Voltage Min | 0V |
| Product Range | EX-R Series |
| Output Current Max | 20A |
| Output Current Min | 0A |
| Supply Voltage Min | 103.5VAC |
| Power Rating | 400W |
| Supply Voltage Max | 253VAC |
| No. of Outputs | 1 Output |
Other details
| Brand | AIM-TTI INSTRUMENTS |
| Part Number | EX2020R |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.










