
Original: $1,594.90
-70%$1,594.90
$478.47The Story
- High current low voltage output on triple output model
- Full digital remote control and readback
- RS-232, USB and LAN (Ethernet), GPIB optional
- LAN Interface conforms with LXI standard
- Interfaces are opto-isolated from outputs
- IVI Driver supplied
- Isolated Analog remote control of V and I
- Front and rear terminals
- Selectable remote sense terminals
- Ultra-compact size of quarter-rack 3U
- High power density - up to 94 watts per output
- Manual control features as per PLH Series
Product details
| Power Supply Output Type | Adjustable |
| Warranty | 3 Years |
| Plug Type | - |
| Output Voltage Max | 250V |
| Output Voltage Min | 0V |
| Product Range | PLH Series |
| Output Current Max | 360mA |
| Output Current Min | 0A |
| Supply Voltage Min | 103.5VAC |
| Power Rating | 94W |
| Supply Voltage Max | 253VAC |
| No. of Outputs | 1 Output |
Other details
| Brand | AIM-TTI INSTRUMENTS |
| Part Number | PLH250P |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Description
- High current low voltage output on triple output model
- Full digital remote control and readback
- RS-232, USB and LAN (Ethernet), GPIB optional
- LAN Interface conforms with LXI standard
- Interfaces are opto-isolated from outputs
- IVI Driver supplied
- Isolated Analog remote control of V and I
- Front and rear terminals
- Selectable remote sense terminals
- Ultra-compact size of quarter-rack 3U
- High power density - up to 94 watts per output
- Manual control features as per PLH Series
Product details
| Power Supply Output Type | Adjustable |
| Warranty | 3 Years |
| Plug Type | - |
| Output Voltage Max | 250V |
| Output Voltage Min | 0V |
| Product Range | PLH Series |
| Output Current Max | 360mA |
| Output Current Min | 0A |
| Supply Voltage Min | 103.5VAC |
| Power Rating | 94W |
| Supply Voltage Max | 253VAC |
| No. of Outputs | 1 Output |
Other details
| Brand | AIM-TTI INSTRUMENTS |
| Part Number | PLH250P |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.









