
Original: $3,169.17
-70%$3,169.17
$950.75The Story
- Dual 0-56V/4A max +1-6V/3A
- Single output or triple output models, LAN, GPIB, RS232 & USB interfaces
- LAN interface conforms with LXI class C
- Compact modular width for bench or rack, front and rear mounted terminals
- 1mV resolution at up to 56 volts
- *Multiple ranges for increased current flexibility
- Multiple non-volatile setting memories
- OVP and OCP trips with alarm output
- Selectable remote sense terminals
- Linked-mode operation of main outputs (triple)
- Auxiliary output fully variable 1.00V to 6.00V at 3A (triple)
- Full control and read-back of all outputs via the bus
Product details
| Power Supply Output Type | Adjustable |
| Warranty | 3 Years |
| Plug Type | - |
| Output Voltage Max | 56V |
| Output Voltage Min | 0V |
| Product Range | QL Series |
| Output Current Max | 4A |
| Output Current Min | 0A |
| Supply Voltage Min | 103.5VAC |
| Power Rating | 242W |
| Supply Voltage Max | 253VAC |
| No. of Outputs | 3 Output |
Other details
| Brand | AIM-TTI INSTRUMENTS |
| Part Number | QL564TP |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN | |
| Manufacturer Catalogue EN | |
| Operating Instructions EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Description
- Dual 0-56V/4A max +1-6V/3A
- Single output or triple output models, LAN, GPIB, RS232 & USB interfaces
- LAN interface conforms with LXI class C
- Compact modular width for bench or rack, front and rear mounted terminals
- 1mV resolution at up to 56 volts
- *Multiple ranges for increased current flexibility
- Multiple non-volatile setting memories
- OVP and OCP trips with alarm output
- Selectable remote sense terminals
- Linked-mode operation of main outputs (triple)
- Auxiliary output fully variable 1.00V to 6.00V at 3A (triple)
- Full control and read-back of all outputs via the bus
Product details
| Power Supply Output Type | Adjustable |
| Warranty | 3 Years |
| Plug Type | - |
| Output Voltage Max | 56V |
| Output Voltage Min | 0V |
| Product Range | QL Series |
| Output Current Max | 4A |
| Output Current Min | 0A |
| Supply Voltage Min | 103.5VAC |
| Power Rating | 242W |
| Supply Voltage Max | 253VAC |
| No. of Outputs | 3 Output |
Other details
| Brand | AIM-TTI INSTRUMENTS |
| Part Number | QL564TP |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN | |
| Manufacturer Catalogue EN | |
| Operating Instructions EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.










