Original: $1,092.79
-70%$1,092.79
$327.84The Story
- Single output 120V 90W or 250V 94W
- Linear regulation - for the best performance
- Ultra-compact design - uses up less space
- True Analog controls - for ease of use
- S-Lock function - instantly lock settings
- V-Span function - customise the voltage range
- Low current range and current meter averaging
- DC output switches and "view limits" button
- Selectable remote sense terminals
Product details
| Power Supply Output Type | Adjustable |
| Warranty | 3 Years |
| Plug Type | EU, UK |
| Output Voltage Max | 120V |
| Output Voltage Min | 0V |
| Product Range | PLH Series |
| Output Current Max | 750mA |
| Output Current Min | 0A |
| Supply Voltage Min | 115VAC |
| Power Rating | 90W |
| Supply Voltage Max | 230VAC |
| No. of Outputs | 1 Output |
Other details
| Brand | AIM-TTI INSTRUMENTS |
| Part Number | PLH120 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Description
- Single output 120V 90W or 250V 94W
- Linear regulation - for the best performance
- Ultra-compact design - uses up less space
- True Analog controls - for ease of use
- S-Lock function - instantly lock settings
- V-Span function - customise the voltage range
- Low current range and current meter averaging
- DC output switches and "view limits" button
- Selectable remote sense terminals
Product details
| Power Supply Output Type | Adjustable |
| Warranty | 3 Years |
| Plug Type | EU, UK |
| Output Voltage Max | 120V |
| Output Voltage Min | 0V |
| Product Range | PLH Series |
| Output Current Max | 750mA |
| Output Current Min | 0A |
| Supply Voltage Min | 115VAC |
| Power Rating | 90W |
| Supply Voltage Max | 230VAC |
| No. of Outputs | 1 Output |
Other details
| Brand | AIM-TTI INSTRUMENTS |
| Part Number | PLH120 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.










