
The Story
Pioneer Photo Albums TFP246 Overview
The Pioneer TFP246-R Tone-on Tone Fabric Photo Album features a dual-toned red fabric cover with coordinated ribbon trim and is designed to display and protect 208 4x6" photos. The 2-up style pages can display two vertical images per side.
The 52 clear top-loading pages protect your photos from dust and fingerprints. The black mesh background on each page enhances the presentation of your photographs. The book-bound style enables the open pages to lay flat for quick loading and optimal viewing. The album is acid-free for long-term archival photo storage.
Pioneer Photo Albums TFP246 Specs
| Album Capacity | 208 x 4x6"Â Vertical |
| Image Loading Method | Top |
| Refillable | No |
| Binding | Book-Bound |
| Closure | Book-Style |
| Cover Material | Fabric |
| Dimensions | 7.4 x 9.0 x 2.1" / 18.8 x 22.9 x 5.3Â cm |
| Weight | 1.2Â lb / 0.5Â kg |
| Package Weight | 1 lb |
| Box Dimensions (LxWxH) | 8.7 x 7.4 x 1.7" |
Pioneer Photo Albums TFP246 Reviews
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them.
Description
Pioneer Photo Albums TFP246 Overview
The Pioneer TFP246-R Tone-on Tone Fabric Photo Album features a dual-toned red fabric cover with coordinated ribbon trim and is designed to display and protect 208 4x6" photos. The 2-up style pages can display two vertical images per side.
The 52 clear top-loading pages protect your photos from dust and fingerprints. The black mesh background on each page enhances the presentation of your photographs. The book-bound style enables the open pages to lay flat for quick loading and optimal viewing. The album is acid-free for long-term archival photo storage.
Pioneer Photo Albums TFP246 Specs
| Album Capacity | 208 x 4x6"Â Vertical |
| Image Loading Method | Top |
| Refillable | No |
| Binding | Book-Bound |
| Closure | Book-Style |
| Cover Material | Fabric |
| Dimensions | 7.4 x 9.0 x 2.1" / 18.8 x 22.9 x 5.3Â cm |
| Weight | 1.2Â lb / 0.5Â kg |
| Package Weight | 1 lb |
| Box Dimensions (LxWxH) | 8.7 x 7.4 x 1.7" |
Pioneer Photo Albums TFP246 Reviews
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them.









