
The Story
Pioneer Photo Albums FC-346 Overview
The Pioneer FC-346 Flexible Cover Album features a white printed cover and is designed to display and protect 96 4x6" photos. The 3-up style pages display three horizontal images per side.
The 16 clear, side-loading pages protect your photos from dust and fingerprints. The white mesh background on each page enhances the presentation of your photographs. The flexible book-bound binding enables the open pages to lay flat for quick loading and optimal viewing. The words "Photo Album" are imprinted on the cover. The album is acid-free for long-term archival photo storage.
Pioneer Photo Albums FC-346 Specs
| Album Capacity | 96 x 4x6"Â Horizontal |
| Image Loading Method | Side |
| Refillable | No |
| Binding | Book-Bound |
| Closure | Book-Style |
| Cover Material | Polypropylene |
| Dimensions | 6.8 x 12.8" / 17.1 x 32.4Â cm |
| Weight | 0.4Â lb / 181.4Â g |
| Package Weight | 0.35 lb |
| Box Dimensions (LxWxH) | 12.5 x 6.6 x 0.4" |
Pioneer Photo Albums FC-346 Reviews
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them.
Description
Pioneer Photo Albums FC-346 Overview
The Pioneer FC-346 Flexible Cover Album features a white printed cover and is designed to display and protect 96 4x6" photos. The 3-up style pages display three horizontal images per side.
The 16 clear, side-loading pages protect your photos from dust and fingerprints. The white mesh background on each page enhances the presentation of your photographs. The flexible book-bound binding enables the open pages to lay flat for quick loading and optimal viewing. The words "Photo Album" are imprinted on the cover. The album is acid-free for long-term archival photo storage.
Pioneer Photo Albums FC-346 Specs
| Album Capacity | 96 x 4x6"Â Horizontal |
| Image Loading Method | Side |
| Refillable | No |
| Binding | Book-Bound |
| Closure | Book-Style |
| Cover Material | Polypropylene |
| Dimensions | 6.8 x 12.8" / 17.1 x 32.4Â cm |
| Weight | 0.4Â lb / 181.4Â g |
| Package Weight | 0.35 lb |
| Box Dimensions (LxWxH) | 12.5 x 6.6 x 0.4" |
Pioneer Photo Albums FC-346 Reviews
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them.








