
Original: $28.16
-70%$28.16
$8.45The Story
The Pioneer CLB-146 Sewn Bonded Leather 100 Pocket Album features a brown leather cover and is designed to display and protect 100 vertical 4x6" photos. The 1-up style pages can display one vertical image per side.
The clear, side-loading pages protect your photos from dust and fingerprints. The shaded background on each page enhances the presentation of your photographs. There is a memo area next to each photo. The book-bound binding enables the open pages to lay flat for quick loading and optimal viewing. The album is acid-free for long-term archival photo-storage.
UPC: 023602615120| Album Capacity | 100 x 4x6"Â Vertical |
| Image Loading Method | Side |
| Refillable | No |
| Binding | Book-Bound |
| Closure | Book-Style |
| Cover Material | Leather |
| Dimensions | 7.2 x 7.2" / 18.4 x 18.4Â cm |
| Weight | 1.3Â lb / 0.6Â kg |
| Package Weight | 1.2 lb |
| Box Dimensions (LxWxH) | 7.7 x 7.1 x 1.6" |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
The Pioneer CLB-146 Sewn Bonded Leather 100 Pocket Album features a brown leather cover and is designed to display and protect 100 vertical 4x6" photos. The 1-up style pages can display one vertical image per side.
The clear, side-loading pages protect your photos from dust and fingerprints. The shaded background on each page enhances the presentation of your photographs. There is a memo area next to each photo. The book-bound binding enables the open pages to lay flat for quick loading and optimal viewing. The album is acid-free for long-term archival photo-storage.
UPC: 023602615120| Album Capacity | 100 x 4x6"Â Vertical |
| Image Loading Method | Side |
| Refillable | No |
| Binding | Book-Bound |
| Closure | Book-Style |
| Cover Material | Leather |
| Dimensions | 7.2 x 7.2" / 18.4 x 18.4Â cm |
| Weight | 1.3Â lb / 0.6Â kg |
| Package Weight | 1.2 lb |
| Box Dimensions (LxWxH) | 7.7 x 7.1 x 1.6" |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them.







