
Original: $14.65
-70%$14.65
$4.39The Story
Pioneer Photo Albums EXP46/LF Overview
The Pioneer EXP46-LF Expressions Embroidered Touch Fastened Photo Album features a polyurethane cover with "Lavender Friends" sentiment, and is designed to display and protect 36 4x6" photos. The 1-up style pages display one vertical image per side.
The 18 clear, top-loading pages protect your photos from dust and fingerprints. The black mesh background on each page enhances the presentation of your photographs. The book-bound binding enables the open pages to lay flat for quick loading and optimal viewing. The album is acid-free for long-term archival photo-storage.
Pioneer Photo Albums EXP46/LF Specs
| Album Capacity | 36 x 4x6"Â Vertical |
| Image Loading Method | Top |
| Refillable | No |
| Binding | Book-Bound |
| Closure | Touch Fastener |
| Cover Material | Faux Leather |
| Dimensions | 5.1 x 6.5 x 1.0" / 13.0 x 16.5 x 2.5Â cm |
| Weight | 0.4Â lb / 181.4Â g |
| Package Weight | 0.45 lb |
| Box Dimensions (LxWxH) | 6.4 x 4.7 x 1.3" |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them.
Description
Pioneer Photo Albums EXP46/LF Overview
The Pioneer EXP46-LF Expressions Embroidered Touch Fastened Photo Album features a polyurethane cover with "Lavender Friends" sentiment, and is designed to display and protect 36 4x6" photos. The 1-up style pages display one vertical image per side.
The 18 clear, top-loading pages protect your photos from dust and fingerprints. The black mesh background on each page enhances the presentation of your photographs. The book-bound binding enables the open pages to lay flat for quick loading and optimal viewing. The album is acid-free for long-term archival photo-storage.
Pioneer Photo Albums EXP46/LF Specs
| Album Capacity | 36 x 4x6"Â Vertical |
| Image Loading Method | Top |
| Refillable | No |
| Binding | Book-Bound |
| Closure | Touch Fastener |
| Cover Material | Faux Leather |
| Dimensions | 5.1 x 6.5 x 1.0" / 13.0 x 16.5 x 2.5Â cm |
| Weight | 0.4Â lb / 181.4Â g |
| Package Weight | 0.45 lb |
| Box Dimensions (LxWxH) | 6.4 x 4.7 x 1.3" |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them.








