
Original: $55.35
-70%$55.35
$16.61The Story
Pioneer Photo Albums DA-200CBF Overview
The Pioneer DA-200CBF Bi-Directional Cloth Frame Album features a wildberry purple cloth cover and is designed to display and protect 200 4 x 6" photos. There is a 3.5 x 3.5" cover window for a theme image. The image is inserted from a pocket inside the album's front cover. The 2-up style pages can display two horizontal or one vertical image per side.
The clear, side-loading pages protect your photos from dust and fingerprints. The shaded background on each page enhances the presentation of your photographs. There is a memo area next to each photo. The book-bound binding enables the open pages to lay flat for quick loading and optimal viewing. A dust jacket is included in which you can store the album. The album is acid-free for long-term archival photo-storage.
In the Box
- Pioneer Photo Albums DA-200CBF Bi-Directional Cloth Frame Album (Wildberry Purple)
- Dust Jacket
Pioneer Photo Albums DA-200CBF Specs
| Album Capacity | 200 x 4x6" Horizontal Or 100 x 4x6" Vertical |
| Image Loading Method | Side |
| Refillable | No |
| Binding | Book-Bound |
| Closure | Book-Style |
| Cover Material | Fabric |
| Cover Window | 3.5 x 3.5" / 8.9 x 8.9 cm |
| Dimensions | 9.2 x 9.6" / 23.5 x 24.4 cm |
| Weight | 3.3 lb / 1.5 kg |
| Package Weight | 2.05 lb |
| Box Dimensions (LxWxH) | 9.6 x 9.5 x 1.3" |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them.
Description
Pioneer Photo Albums DA-200CBF Overview
The Pioneer DA-200CBF Bi-Directional Cloth Frame Album features a wildberry purple cloth cover and is designed to display and protect 200 4 x 6" photos. There is a 3.5 x 3.5" cover window for a theme image. The image is inserted from a pocket inside the album's front cover. The 2-up style pages can display two horizontal or one vertical image per side.
The clear, side-loading pages protect your photos from dust and fingerprints. The shaded background on each page enhances the presentation of your photographs. There is a memo area next to each photo. The book-bound binding enables the open pages to lay flat for quick loading and optimal viewing. A dust jacket is included in which you can store the album. The album is acid-free for long-term archival photo-storage.
In the Box
- Pioneer Photo Albums DA-200CBF Bi-Directional Cloth Frame Album (Wildberry Purple)
- Dust Jacket
Pioneer Photo Albums DA-200CBF Specs
| Album Capacity | 200 x 4x6" Horizontal Or 100 x 4x6" Vertical |
| Image Loading Method | Side |
| Refillable | No |
| Binding | Book-Bound |
| Closure | Book-Style |
| Cover Material | Fabric |
| Cover Window | 3.5 x 3.5" / 8.9 x 8.9 cm |
| Dimensions | 9.2 x 9.6" / 23.5 x 24.4 cm |
| Weight | 3.3 lb / 1.5 kg |
| Package Weight | 2.05 lb |
| Box Dimensions (LxWxH) | 9.6 x 9.5 x 1.3" |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them.









