
Original: $58.00
-70%$58.00
$17.40The Story
Pioneer Photo Albums 2PS160 Overview
The Pioneer 2PS160 Sewn Frame Leatherette Photo Album features a black leatherette cover and is designed to display and protect 160 4x6" photos. The 2-up style pages can display two horizontal images per side.
The 40 clear side-loading pages protect your photos from dust and fingerprints. The black mesh background on each page enhances the presentation of your photographs. The post-bonding enables the open pages to lay flat for quick loading and optimal viewing. The cover features a frame for a 3.1 x 4.5" theme image. The album is acid-free for long-term archival photo storage. It should be noted that no refills are available for this album.
Pioneer Photo Albums 2PS160 Specs
| Album Capacity | 160 x 4x6"Â Horizontal |
| Image Loading Method | Side |
| Refillable | No |
| Binding | Screw-Post Bound |
| Closure | Book-Style |
| Cover Material | Faux Leather |
| Cover Window | 3.1 x 4.5" / 7.9 x 11.4Â cm |
| Dimensions | 8.6 x 9.1 x 2.1" / 21.8 x 23.1 x 5.3Â cm |
| Weight | 0.6Â lb / 272.2Â g |
| Package Weight | 1.3 lb |
| Box Dimensions (LxWxH) | 8.9 x 8.3 x 1.9" |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
Pioneer Photo Albums 2PS160 Overview
The Pioneer 2PS160 Sewn Frame Leatherette Photo Album features a black leatherette cover and is designed to display and protect 160 4x6" photos. The 2-up style pages can display two horizontal images per side.
The 40 clear side-loading pages protect your photos from dust and fingerprints. The black mesh background on each page enhances the presentation of your photographs. The post-bonding enables the open pages to lay flat for quick loading and optimal viewing. The cover features a frame for a 3.1 x 4.5" theme image. The album is acid-free for long-term archival photo storage. It should be noted that no refills are available for this album.
Pioneer Photo Albums 2PS160 Specs
| Album Capacity | 160 x 4x6"Â Horizontal |
| Image Loading Method | Side |
| Refillable | No |
| Binding | Screw-Post Bound |
| Closure | Book-Style |
| Cover Material | Faux Leather |
| Cover Window | 3.1 x 4.5" / 7.9 x 11.4Â cm |
| Dimensions | 8.6 x 9.1 x 2.1" / 21.8 x 23.1 x 5.3Â cm |
| Weight | 0.6Â lb / 272.2Â g |
| Package Weight | 1.3 lb |
| Box Dimensions (LxWxH) | 8.9 x 8.3 x 1.9" |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them.









