
Original: $5.52
-70%$5.52
$1.66The Story
- 83 (16-bit wide) powerful C-optimized
- 32 level hardware stack
- 1 (8-bit) file select register
- Integrated 8x8 hardware multiply
- Programmable brown-out reset (BOR)
- Programmable low voltage detection
- 16MHz internal oscillator
- Watch dog timer (WDT)
- Internal voltage reference (Bandgap)
- Charge time measurement unit (CTMU)
- Two 8-bit digital timers
- Two 16-bit digital timers
- 1x Capture/Compare/PWM (CCP)
- 1x Enhanced Capture/Compare/PWM (ECCP)
- full-speed USB 2.0
- Local interconnect network (LIN)
- 14x Capacitive touch channels
- In-Circuit Serial Programmingďż˝ (ICSPďż˝)
- 256bytes of EEPROM data memory
Applications
Industrial, Automotive, Consumer Electronics, Motor Drive & Control, Lighting, Medical, Security
Product details
| Controller Family/Series | PIC18FxxKxx |
| Embedded Interface Type | EUSART, I2C, SPI, USB |
| No. of I/O's | 25I/O's |
| Program Memory Size | 32KB |
| No. of Pins | 28Pins |
| Product Range | PIC18 Microcontrollers |
| Automotive Qualification Standard | - |
| CPU Speed | 48MHz |
| Supply Voltage Min | 2.3V |
| MCU Case Style | SOIC |
| Packaging | Each |
| Supply Voltage Max | 5.5V |
| RAM Memory Size | 2KB |
| MSL | MSL 1 - Unlimited |
Other details
| Brand | MICROCHIP |
| Part Number | PIC18F25K50-I/SO |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN | |
| Product Change Notice EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Description
- 83 (16-bit wide) powerful C-optimized
- 32 level hardware stack
- 1 (8-bit) file select register
- Integrated 8x8 hardware multiply
- Programmable brown-out reset (BOR)
- Programmable low voltage detection
- 16MHz internal oscillator
- Watch dog timer (WDT)
- Internal voltage reference (Bandgap)
- Charge time measurement unit (CTMU)
- Two 8-bit digital timers
- Two 16-bit digital timers
- 1x Capture/Compare/PWM (CCP)
- 1x Enhanced Capture/Compare/PWM (ECCP)
- full-speed USB 2.0
- Local interconnect network (LIN)
- 14x Capacitive touch channels
- In-Circuit Serial Programmingďż˝ (ICSPďż˝)
- 256bytes of EEPROM data memory
Applications
Industrial, Automotive, Consumer Electronics, Motor Drive & Control, Lighting, Medical, Security
Product details
| Controller Family/Series | PIC18FxxKxx |
| Embedded Interface Type | EUSART, I2C, SPI, USB |
| No. of I/O's | 25I/O's |
| Program Memory Size | 32KB |
| No. of Pins | 28Pins |
| Product Range | PIC18 Microcontrollers |
| Automotive Qualification Standard | - |
| CPU Speed | 48MHz |
| Supply Voltage Min | 2.3V |
| MCU Case Style | SOIC |
| Packaging | Each |
| Supply Voltage Max | 5.5V |
| RAM Memory Size | 2KB |
| MSL | MSL 1 - Unlimited |
Other details
| Brand | MICROCHIP |
| Part Number | PIC18F25K50-I/SO |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN | |
| Product Change Notice EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.








