
Original: $11.46
-70%$11.46
$3.44The Story
- 35 (14-bit wide) easy instructions to learn
- 8 level hardware stack
- 1 (9-bit) file select register
- Hardware interrupt handling
- Brown-out reset (BOR)
- Power on reset (POR)
- Watch dog timer (WDT)
- Two 8-bit digital timers
- One 16-bit digital timer
- In-Circuit Serial Programmingďż˝ (ICSPďż˝)
Applications
Industrial, Automotive, Consumer Electronics, Motor Drive & Control, Lighting, Medical, Security
Product details
| Controller Family/Series | PIC16F |
| Embedded Interface Type | I2C, SPI, USART |
| No. of I/O's | 22I/O's |
| Program Memory Size | 14KB |
| No. of Pins | 28Pins |
| Product Range | PIC16 Microcontrollers |
| Automotive Qualification Standard | - |
| CPU Speed | 20MHz |
| Supply Voltage Min | 4V |
| MCU Case Style | NDIP |
| Packaging | Each |
| Supply Voltage Max | 5.5V |
| RAM Memory Size | 368Byte |
| MSL | MSL 1 - Unlimited |
Other details
| Brand | MICROCHIP |
| Part Number | PIC16F76-I/SP |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN | |
| Product Change Notice EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Description
- 35 (14-bit wide) easy instructions to learn
- 8 level hardware stack
- 1 (9-bit) file select register
- Hardware interrupt handling
- Brown-out reset (BOR)
- Power on reset (POR)
- Watch dog timer (WDT)
- Two 8-bit digital timers
- One 16-bit digital timer
- In-Circuit Serial Programmingďż˝ (ICSPďż˝)
Applications
Industrial, Automotive, Consumer Electronics, Motor Drive & Control, Lighting, Medical, Security
Product details
| Controller Family/Series | PIC16F |
| Embedded Interface Type | I2C, SPI, USART |
| No. of I/O's | 22I/O's |
| Program Memory Size | 14KB |
| No. of Pins | 28Pins |
| Product Range | PIC16 Microcontrollers |
| Automotive Qualification Standard | - |
| CPU Speed | 20MHz |
| Supply Voltage Min | 4V |
| MCU Case Style | NDIP |
| Packaging | Each |
| Supply Voltage Max | 5.5V |
| RAM Memory Size | 368Byte |
| MSL | MSL 1 - Unlimited |
Other details
| Brand | MICROCHIP |
| Part Number | PIC16F76-I/SP |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN | |
| Product Change Notice EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.







