
Original: $4.20
-70%$4.20
$1.26The Story
Product details
| Controller Family/Series | PIC16C5xx |
| Embedded Interface Type | - |
| No. of I/O's | 12I/O's |
| Program Memory Size | 3KB |
| No. of Pins | 18Pins |
| Product Range | PIC16 Microcontrollers |
| Automotive Qualification Standard | - |
| CPU Speed | 4MHz |
| Supply Voltage Min | 3V |
| MCU Case Style | DIP |
| Packaging | Each |
| Supply Voltage Max | 5.5V |
| RAM Memory Size | 73Byte |
| MSL | - |
Other details
| Brand | MICROCHIP |
| Part Number | PIC16C58B-04/P |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN | |
| Product Change Notice EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Description
Product details
| Controller Family/Series | PIC16C5xx |
| Embedded Interface Type | - |
| No. of I/O's | 12I/O's |
| Program Memory Size | 3KB |
| No. of Pins | 18Pins |
| Product Range | PIC16 Microcontrollers |
| Automotive Qualification Standard | - |
| CPU Speed | 4MHz |
| Supply Voltage Min | 3V |
| MCU Case Style | DIP |
| Packaging | Each |
| Supply Voltage Max | 5.5V |
| RAM Memory Size | 73Byte |
| MSL | - |
Other details
| Brand | MICROCHIP |
| Part Number | PIC16C58B-04/P |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN | |
| Product Change Notice EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.







