
Original: $2.80
-70%$2.80
$0.84The Story
- 49 (14-bit wide) easy instructions to learn
- 16 level hardware stack
- 2 (16-bit) file select registers
- Hardware interrupt handling with content save
- Programmable brown-out reset (BOR)
- Programmable low voltage detection
- Power on reset (POR)
- Watch dog timer (WDT)
- One 8-bit digital timer
- In-Circuit Serial Programmingďż˝ (ICSPďż˝)
Applications
Industrial, Automotive, Consumer Electronics, Motor Drive & Control, Lighting, Medical, Security
Product details
| Controller Family/Series | PIC16F145x |
| Embedded Interface Type | EUSART, I2C, SPI, USB |
| No. of I/O's | 11I/O's |
| Program Memory Size | 14KB |
| No. of Pins | 14Pins |
| Product Range | - |
| Automotive Qualification Standard | AEC-Q100 |
| CPU Speed | 48MHz |
| Supply Voltage Min | 2.5V |
| MCU Case Style | SOIC |
| Packaging | Each |
| Supply Voltage Max | 5.5V |
| RAM Memory Size | 1KB |
| MSL | MSL 1 - Unlimited |
Other details
| Brand | MICROCHIP |
| Part Number | PIC16F1454-I/SL |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN | |
| Product Change Notice EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Description
- 49 (14-bit wide) easy instructions to learn
- 16 level hardware stack
- 2 (16-bit) file select registers
- Hardware interrupt handling with content save
- Programmable brown-out reset (BOR)
- Programmable low voltage detection
- Power on reset (POR)
- Watch dog timer (WDT)
- One 8-bit digital timer
- In-Circuit Serial Programmingďż˝ (ICSPďż˝)
Applications
Industrial, Automotive, Consumer Electronics, Motor Drive & Control, Lighting, Medical, Security
Product details
| Controller Family/Series | PIC16F145x |
| Embedded Interface Type | EUSART, I2C, SPI, USB |
| No. of I/O's | 11I/O's |
| Program Memory Size | 14KB |
| No. of Pins | 14Pins |
| Product Range | - |
| Automotive Qualification Standard | AEC-Q100 |
| CPU Speed | 48MHz |
| Supply Voltage Min | 2.5V |
| MCU Case Style | SOIC |
| Packaging | Each |
| Supply Voltage Max | 5.5V |
| RAM Memory Size | 1KB |
| MSL | MSL 1 - Unlimited |
Other details
| Brand | MICROCHIP |
| Part Number | PIC16F1454-I/SL |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN | |
| Product Change Notice EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.







