Original: $2.02
-70%$2.02
$0.61The Story
- Baseline core with 33 instructions, 2 stack levels
- All single-cycle instructions except for program branches which are two cycles
- 12-bit Wide instructions
- 8-bit Wide data path
- 25mA Source/sink current I/O
- Low power (100nA) sleep current
- One 8-bit timer (TMR0)
- Watchdog timer (WDT)
- In-Circuit Serial Programming� (ICSP�) capability
- In-Circuit Debugging support
- Programmable code protection
- Low-power high-speed flash technology
- Fully static design
Applications
Security, Industrial, Automotive
Product details
| Controller Family/Series | PIC16F5xx |
| Embedded Interface Type | - |
| No. of I/O's | 12I/O's |
| Program Memory Size | 1.5KB |
| No. of Pins | 14Pins |
| Product Range | - |
| Automotive Qualification Standard | AEC-Q100 |
| CPU Speed | 20MHz |
| Supply Voltage Min | 2V |
| MCU Case Style | DIP |
| Packaging | Each |
| Supply Voltage Max | 5.5V |
| RAM Memory Size | 72Byte |
| MSL | - |
Other details
| Brand | MICROCHIP |
| Part Number | PIC16F505-I/P |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN | |
| Product Change Notice EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Description
- Baseline core with 33 instructions, 2 stack levels
- All single-cycle instructions except for program branches which are two cycles
- 12-bit Wide instructions
- 8-bit Wide data path
- 25mA Source/sink current I/O
- Low power (100nA) sleep current
- One 8-bit timer (TMR0)
- Watchdog timer (WDT)
- In-Circuit Serial Programming� (ICSP�) capability
- In-Circuit Debugging support
- Programmable code protection
- Low-power high-speed flash technology
- Fully static design
Applications
Security, Industrial, Automotive
Product details
| Controller Family/Series | PIC16F5xx |
| Embedded Interface Type | - |
| No. of I/O's | 12I/O's |
| Program Memory Size | 1.5KB |
| No. of Pins | 14Pins |
| Product Range | - |
| Automotive Qualification Standard | AEC-Q100 |
| CPU Speed | 20MHz |
| Supply Voltage Min | 2V |
| MCU Case Style | DIP |
| Packaging | Each |
| Supply Voltage Max | 5.5V |
| RAM Memory Size | 72Byte |
| MSL | - |
Other details
| Brand | MICROCHIP |
| Part Number | PIC16F505-I/P |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN | |
| Product Change Notice EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.








