Original: $234.69
-70%$234.69
$70.41The Story
Matthews 429704 Overview
Designed specifically for the Matthews Infinity Arm, the Matthews Infinity Monitor Mount allows you to mount any piece of gear that has either a 75 or 100mm VESA mounting pattern onto an Infinity Arm. Made from two pieces of black anodized 6061-T6 aluminum, the mount features a 1" ball, weighs 1.5 lb, and it supports up to 32 lb (the limit of the arm).
In the Box
- Matthews Infinity Monitor Mount
- Matthews 1/4"-20 Female Accessory Tip for the Infinity Arm
- 4 x M4 Pan Head Screw
- Limited 1-Year Warranty
Matthews 429704 Specs
| Load Capacity | 32 lb / 14.51 kg |
| Mounting | Monitor Mount: 4 x Included M4 Male Screw |
| VESA Mounting Pattern | 75 x 75 mm, 100 x 100 mm |
| Materials | Aluminum |
| Dimensions | 12 x 4.5 x 0.25" / 30.5 x 11.43 x 0.64 cm (Mount) 1.3 x 1" / 3.3 x 2.54 cm (Ball) |
| Weight | 1.5 lb / 0.68 kg |
| Package Weight | 0.305 lb |
| Box Dimensions (LxWxH) | 5.6 x 5.15 x 2" |
Matthews 429704 Reviews
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them.
Description
Matthews 429704 Overview
Designed specifically for the Matthews Infinity Arm, the Matthews Infinity Monitor Mount allows you to mount any piece of gear that has either a 75 or 100mm VESA mounting pattern onto an Infinity Arm. Made from two pieces of black anodized 6061-T6 aluminum, the mount features a 1" ball, weighs 1.5 lb, and it supports up to 32 lb (the limit of the arm).
In the Box
- Matthews Infinity Monitor Mount
- Matthews 1/4"-20 Female Accessory Tip for the Infinity Arm
- 4 x M4 Pan Head Screw
- Limited 1-Year Warranty
Matthews 429704 Specs
| Load Capacity | 32 lb / 14.51 kg |
| Mounting | Monitor Mount: 4 x Included M4 Male Screw |
| VESA Mounting Pattern | 75 x 75 mm, 100 x 100 mm |
| Materials | Aluminum |
| Dimensions | 12 x 4.5 x 0.25" / 30.5 x 11.43 x 0.64 cm (Mount) 1.3 x 1" / 3.3 x 2.54 cm (Ball) |
| Weight | 1.5 lb / 0.68 kg |
| Package Weight | 0.305 lb |
| Box Dimensions (LxWxH) | 5.6 x 5.15 x 2" |
Matthews 429704 Reviews
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them.




















