Original: $329.98
-70%$329.98
$98.99The Story
Lilliput T5 Overview
- 1Description
- 2Function Buttons
- 3Touchscreen
- 4Functions
- 5LUTs
Compact, lightweight, and well suited for on-set work, the Lilliput 5" Touch On-Camera HDMI Monitor can handle DCI and UHD 4K as well as 1080p, 1080i, and 720p signals via its HDMI input. The monitor scales input video to its 1920 x 1080 IPS screen that provides you with a 1000:1 contrast ratio, 400 cd/m² maximum brightness, and a touchscreen interface.
A push-button power switch and five buttons sit along the top of the monitor providing access to the on-screen menu system. The IPS LCD touchscreen has a 170° angle of view, side-to-side and top-to-bottom, and allows you to control and adjust the monitor using capacitive touch control. The monitor supports image and camera-related display tools that help ensure your images are in focus and properly exposed. Three 1/4"-20 threaded mounting holes enable mounting the monitor on your camera in a variety of positions.
Function Buttons
Touchscreen
Functions
- Audio level display
- Histogram
- False color
- User settable markers
- Focus peaking
- Zebra bars
- Check field
- Aspect ratio
- Zoom
- 3D LUT import (through the USB port)
- HDR
- Pixel zoom
- H/V delay
- Image flip
- One-to-one pixel
- Freeze frame
LUTs
In the Box
- Lilliput 5" Touch On-Camera HDMI Monitor
- HDMI Cable
- Mini Cold Shoe Adapter
- Sunshade Mounting Frame
- Sunshade
- Limited 1-Year Warranty
Not in the Box
- Essential Batteries & Chargers (Not Included)
- Description
- Function Buttons
- Touchscreen
- Functions
- LUTs
Lilliput T5 Specs
| Panel Type | IPS-Type LCD |
| Display Size | 5.0" / 12.7Â cm |
| Resolution | 1920 x 1080 |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Viewing Angle | Horizontal: 170° Vertical: 170° |
| Touchscreen | Yes |
| Maximum Brightness | 400 cd/m2 |
| Contrast Ratio | 1000:1 |
| Pixels Per Inch (ppi) | 440 ppi |
| Real-Time LUT Monitoring | SDR, HDR |
| Image Controls | Check Field, Color Temperature Selection, Customizable Aspect Ratios, False Color, Focus Peaking, H/V Delay, Histogram, Image Flip, OSD Flip, Pixel Zoom, Pixel-to-Pixel Zoom, Scaling, Screen Markers, Zebra |
| Video | 1 x HDMI Type A (HDMI 2.0) Input |
| Embedded Audio | HDMI: 8-Channel |
| Audio | 1 x 1/8" / 3.5 mm Headphone Output |
| Built-In Speaker | None |
| Power | 1 x 5.5 mm Barrel (8 VDC) Output |
| Other I/O | 1 x USB 2.0 (USB Type-A) Input |
| Media/Memory Card Slot | None |
| Wi-Fi | None |
| Video Format | HDMI DCI 4K: 60/50/30/25/24 UHD 4K: 60/50/30/25/24 1080p: 60/50/30/25/24 1080i: 60/50 720p: 60/50 |
| Gamma Curve | HDR-HLG, ST2084, Sony S-Log, Sony S-Log 2, Sony S-Log 3 |
| DC Input Power | 7 to 24 VDC |
| Battery Type | 1 x LP-E6, L-Series |
| Power Consumption | 12 W (Maximum) |
| Mounting | 3 x 1/4"-20 Female |
| Operating Temperature | 32 to 122°F / 0 to 50°C |
| Storage Temperature | 14 to 140°F / -10 to 60°C |
| Dimensions | 5.2 x 3.4 x 0.7" / 132 x 86 x 18.5Â mm |
| Weight | 7.1Â oz / 200Â g |
| Warranty Length | Limited 1-Year Warranty |
| Package Weight | 1.25 lb |
| Box Dimensions (LxWxH) | 6.5 x 5.1 x 3" |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
Lilliput T5 Overview
- 1Description
- 2Function Buttons
- 3Touchscreen
- 4Functions
- 5LUTs
Compact, lightweight, and well suited for on-set work, the Lilliput 5" Touch On-Camera HDMI Monitor can handle DCI and UHD 4K as well as 1080p, 1080i, and 720p signals via its HDMI input. The monitor scales input video to its 1920 x 1080 IPS screen that provides you with a 1000:1 contrast ratio, 400 cd/m² maximum brightness, and a touchscreen interface.
A push-button power switch and five buttons sit along the top of the monitor providing access to the on-screen menu system. The IPS LCD touchscreen has a 170° angle of view, side-to-side and top-to-bottom, and allows you to control and adjust the monitor using capacitive touch control. The monitor supports image and camera-related display tools that help ensure your images are in focus and properly exposed. Three 1/4"-20 threaded mounting holes enable mounting the monitor on your camera in a variety of positions.
Function Buttons
Touchscreen
Functions
- Audio level display
- Histogram
- False color
- User settable markers
- Focus peaking
- Zebra bars
- Check field
- Aspect ratio
- Zoom
- 3D LUT import (through the USB port)
- HDR
- Pixel zoom
- H/V delay
- Image flip
- One-to-one pixel
- Freeze frame
LUTs
In the Box
- Lilliput 5" Touch On-Camera HDMI Monitor
- HDMI Cable
- Mini Cold Shoe Adapter
- Sunshade Mounting Frame
- Sunshade
- Limited 1-Year Warranty
Not in the Box
- Essential Batteries & Chargers (Not Included)
- Description
- Function Buttons
- Touchscreen
- Functions
- LUTs
Lilliput T5 Specs
| Panel Type | IPS-Type LCD |
| Display Size | 5.0" / 12.7Â cm |
| Resolution | 1920 x 1080 |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Viewing Angle | Horizontal: 170° Vertical: 170° |
| Touchscreen | Yes |
| Maximum Brightness | 400 cd/m2 |
| Contrast Ratio | 1000:1 |
| Pixels Per Inch (ppi) | 440 ppi |
| Real-Time LUT Monitoring | SDR, HDR |
| Image Controls | Check Field, Color Temperature Selection, Customizable Aspect Ratios, False Color, Focus Peaking, H/V Delay, Histogram, Image Flip, OSD Flip, Pixel Zoom, Pixel-to-Pixel Zoom, Scaling, Screen Markers, Zebra |
| Video | 1 x HDMI Type A (HDMI 2.0) Input |
| Embedded Audio | HDMI: 8-Channel |
| Audio | 1 x 1/8" / 3.5 mm Headphone Output |
| Built-In Speaker | None |
| Power | 1 x 5.5 mm Barrel (8 VDC) Output |
| Other I/O | 1 x USB 2.0 (USB Type-A) Input |
| Media/Memory Card Slot | None |
| Wi-Fi | None |
| Video Format | HDMI DCI 4K: 60/50/30/25/24 UHD 4K: 60/50/30/25/24 1080p: 60/50/30/25/24 1080i: 60/50 720p: 60/50 |
| Gamma Curve | HDR-HLG, ST2084, Sony S-Log, Sony S-Log 2, Sony S-Log 3 |
| DC Input Power | 7 to 24 VDC |
| Battery Type | 1 x LP-E6, L-Series |
| Power Consumption | 12 W (Maximum) |
| Mounting | 3 x 1/4"-20 Female |
| Operating Temperature | 32 to 122°F / 0 to 50°C |
| Storage Temperature | 14 to 140°F / -10 to 60°C |
| Dimensions | 5.2 x 3.4 x 0.7" / 132 x 86 x 18.5Â mm |
| Weight | 7.1Â oz / 200Â g |
| Warranty Length | Limited 1-Year Warranty |
| Package Weight | 1.25 lb |
| Box Dimensions (LxWxH) | 6.5 x 5.1 x 3" |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them.




















