
Original: $123.37
-70%$123.37
$37.01The Story
- For cutting copper and aluminium cables
- Not suitable for steel wire and hard drawn copper conductors
- Precision ground, hardened blades
- No crushing, slight deformation of the cable only
- With guard
- Adjustable bolted joint
- Shears body: surgical steel, stainless, vaccum-hardened
- Handles: plastic, impact-proof
- Easy cutting with one-hand operation due to high transmission ratio
Product details
| Overall Length | 230mm |
| Product Range | - |
| Cutting Capacity Max | 16mm |
| Blade Edge | Shear |
| For Use With | Aluminium & Copper Cables |
Other details
| Brand | KNIPEX |
| Part Number | 95 06 230 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Description
- For cutting copper and aluminium cables
- Not suitable for steel wire and hard drawn copper conductors
- Precision ground, hardened blades
- No crushing, slight deformation of the cable only
- With guard
- Adjustable bolted joint
- Shears body: surgical steel, stainless, vaccum-hardened
- Handles: plastic, impact-proof
- Easy cutting with one-hand operation due to high transmission ratio
Product details
| Overall Length | 230mm |
| Product Range | - |
| Cutting Capacity Max | 16mm |
| Blade Edge | Shear |
| For Use With | Aluminium & Copper Cables |
Other details
| Brand | KNIPEX |
| Part Number | 95 06 230 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.















