
The Story
Product details
| Cutter Type | Electronic |
| Overall Length | 125mm |
| Cut Type | Shear |
| Cutting Capacity Max | 9mm |
| Cutting Edge Hardness | 54° |
| Product Range | - |
Other details
| Brand | KNIPEX |
| Part Number | 78 06 125 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
Product details
| Cutter Type | Electronic |
| Overall Length | 125mm |
| Cut Type | Shear |
| Cutting Capacity Max | 9mm |
| Cutting Edge Hardness | 54° |
| Product Range | - |
Other details
| Brand | KNIPEX |
| Part Number | 78 06 125 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.













