đźšš Free Worldwide Shipping on All Orders!Shop Now

$17.89
Original: $59.65
-70%KNIPEX 70 05 140 140mm Length Diagonal Cutter with 4mm Capacity—
$59.65
$17.89The Story
This is a 140mm Length Diagonal Cutter with 4mm Capacity product from KNIPEX with the model number 70 05 140
Product details
| Cutter Type | Side |
| Overall Length | 140mm |
| Cut Type | Diagonal |
| Cutting Capacity Max | 2.5mm |
| Cutting Edge Hardness | 62° |
| Product Range | - |
Other details
| Brand | KNIPEX |
| Part Number | 70 05 140 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Description
This is a 140mm Length Diagonal Cutter with 4mm Capacity product from KNIPEX with the model number 70 05 140
Product details
| Cutter Type | Side |
| Overall Length | 140mm |
| Cut Type | Diagonal |
| Cutting Capacity Max | 2.5mm |
| Cutting Edge Hardness | 62° |
| Product Range | - |
Other details
| Brand | KNIPEX |
| Part Number | 70 05 140 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.















