
Original: $841.02
-70%$841.02
$252.31The Story
The 15mm LWS Baseplate for RED KOMODO from Wooden Camera functions as both a riser and a 15mm LWS rod support for your RED KOMODO camera. This baseplate also features a lens adapter support bracket and rosettes on both sides for attaching optional handgrips.
Compatibility RED DIGITAL CINEMA KOMODO camera UPC: 606184859115| Support Type | Baseplate, Rod Support System |
| Grip Type | None |
| Camera Compatibility | RED KOMODO |
| Rod Standard | 15 mm LWS / 60 mm Spacing |
| Battery Plate Type | None |
| Accessory Mounting | None |
| Tripod Mounting | Baseplate: ARRI Dovetail Clamp |
| Rod Ports | Baseplate, Front: 2 x 15 mm Rod Port |
| Shoe Mounting | None |
| Rosettes | 2 x ARRI Rosette w/ M6 Thread |
| Construction | Aluminum |
| Package Weight | 0.87 lb |
| Box Dimensions (LxWxH) | 5.75 x 5.2 x 2.9" |
In the Box
- Wooden Camera 15mm LWS Baseplate for RED KOMODO
- Limited 1-Year Warranty
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
The 15mm LWS Baseplate for RED KOMODO from Wooden Camera functions as both a riser and a 15mm LWS rod support for your RED KOMODO camera. This baseplate also features a lens adapter support bracket and rosettes on both sides for attaching optional handgrips.
Compatibility RED DIGITAL CINEMA KOMODO camera UPC: 606184859115| Support Type | Baseplate, Rod Support System |
| Grip Type | None |
| Camera Compatibility | RED KOMODO |
| Rod Standard | 15 mm LWS / 60 mm Spacing |
| Battery Plate Type | None |
| Accessory Mounting | None |
| Tripod Mounting | Baseplate: ARRI Dovetail Clamp |
| Rod Ports | Baseplate, Front: 2 x 15 mm Rod Port |
| Shoe Mounting | None |
| Rosettes | 2 x ARRI Rosette w/ M6 Thread |
| Construction | Aluminum |
| Package Weight | 0.87 lb |
| Box Dimensions (LxWxH) | 5.75 x 5.2 x 2.9" |
In the Box
- Wooden Camera 15mm LWS Baseplate for RED KOMODO
- Limited 1-Year Warranty
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them.



















