
Original: $40.54
-70%$40.54
$12.16The Story
Watson C-1528 Overview
- 1Description
- 2Compatibility
- 3Compact
- 4Versatile
- 5USB Output
- 6Safety Features
This versatile Compact AC/DC Charger from Watson charges NB-9L-type lithium-ion batteries via the included, dedicated battery plate. The charger runs on 100-240 VAC power, allowing for worldwide use. It features a foldout, two-prong US plug and is supplied with a European plug adapter and a 12 VDC car charger that plugs into the auxiliary power outlet. This makes it ideal for use both at home and on the road.
The Compact AC/DC Charger features a USB output for charging MP3 players, phones, digital cameras, and other devices with a USB power input - even while charging the camera or camcorder batteries. The battery adapter plates are easily interchangeable, so the charger can also be used with other batteries when paired with a dedicated battery plate, available separately.
In the Box
- Watson Compact AC/DC Charger for NB-9L Battery
- Watson Battery Adapter Plate for NB-9L
- USA to 2-Prong Europe Adapter
- 12 VDC Car Adapter
- Limited 1-Year Warranty
- Description
- Compatibility
- Compact
- Versatile
- USB Output
- Safety Features
Watson C-1528 Specs
| AC Input Power | 100 to 240 VAC, 50 / 60 Hz |
| DC Input Power | 12 / 24 VDC |
| Output Voltage | 4.2 to 8.4 VDC at 800 mA |
| Charging Time | 1 to 3 Hours |
| USB Port | 1 x USB Type-A |
| USB Output Current | 1000 mA |
| Operating Temperature | 32 to 104°F / 0 to 40°C |
| Storage Temperature | -4 to 140°F / -20 to 60°C |
| Dimensions (W x H x D) | 2.0 x 1.3 x 3.5" / 5.1 x 3.3 x 9.0Â cm |
| Weight | 3.1Â oz / 88Â g |
| Package Weight | 0.365 lb |
| Box Dimensions (LxWxH) | 6.8 x 4.1 x 2.2" |
Watson C-1528 Reviews
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
Watson C-1528 Overview
- 1Description
- 2Compatibility
- 3Compact
- 4Versatile
- 5USB Output
- 6Safety Features
This versatile Compact AC/DC Charger from Watson charges NB-9L-type lithium-ion batteries via the included, dedicated battery plate. The charger runs on 100-240 VAC power, allowing for worldwide use. It features a foldout, two-prong US plug and is supplied with a European plug adapter and a 12 VDC car charger that plugs into the auxiliary power outlet. This makes it ideal for use both at home and on the road.
The Compact AC/DC Charger features a USB output for charging MP3 players, phones, digital cameras, and other devices with a USB power input - even while charging the camera or camcorder batteries. The battery adapter plates are easily interchangeable, so the charger can also be used with other batteries when paired with a dedicated battery plate, available separately.
In the Box
- Watson Compact AC/DC Charger for NB-9L Battery
- Watson Battery Adapter Plate for NB-9L
- USA to 2-Prong Europe Adapter
- 12 VDC Car Adapter
- Limited 1-Year Warranty
- Description
- Compatibility
- Compact
- Versatile
- USB Output
- Safety Features
Watson C-1528 Specs
| AC Input Power | 100 to 240 VAC, 50 / 60 Hz |
| DC Input Power | 12 / 24 VDC |
| Output Voltage | 4.2 to 8.4 VDC at 800 mA |
| Charging Time | 1 to 3 Hours |
| USB Port | 1 x USB Type-A |
| USB Output Current | 1000 mA |
| Operating Temperature | 32 to 104°F / 0 to 40°C |
| Storage Temperature | -4 to 140°F / -20 to 60°C |
| Dimensions (W x H x D) | 2.0 x 1.3 x 3.5" / 5.1 x 3.3 x 9.0Â cm |
| Weight | 3.1Â oz / 88Â g |
| Package Weight | 0.365 lb |
| Box Dimensions (LxWxH) | 6.8 x 4.1 x 2.2" |
Watson C-1528 Reviews
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them.



















