Original: $141.39
-70%$141.39
$42.42The Story
Urth Plus + ND8 Overview
The 77mm ND8 (3 Stop) Lens Filter Plus+ from Urth provides a fixed 3 f-stop light reduction for better control with long exposure and depth of field techniques in low. With less light entering your camera, you can also use wider apertures in low light for a beautiful shallower depth of field effect without overexposing images. Cinematographers can use the ND8 Filter Plus+ to create more cinematic effects in low light without losing quality or overexposing the shot. The Plus+ range features 20-layers of nano-coating, which provides easier cleaning and better protection against water, oil, and scratches. These layers also provide a higher maximum light transmission and a more consistent transmission curve for truer light reduction.
In the Box
- Urth ND8 (3 Stop) Lens Filter Plus+ (77mm)
- Protective Tin Case
- Microfiber Cloth
Urth Plus + ND8 Specs
| Filter Type | Graduated ND |
| Density | Not Specified by Manufacturer |
| Circular Size | 77 mm Bayonet |
| Front Accessory Thread / Bayonet | 77 mm |
| Coatings | Multi-Coating |
| Physical Features | Slim |
| Filter Material | Glass |
| Ring Material | Aluminum |
| Package Weight | 0.225 lb |
| Box Dimensions (LxWxH) | 4.5 x 4.4 x 0.9" |
Urth Plus + ND8 Reviews
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
Urth Plus + ND8 Overview
The 77mm ND8 (3 Stop) Lens Filter Plus+ from Urth provides a fixed 3 f-stop light reduction for better control with long exposure and depth of field techniques in low. With less light entering your camera, you can also use wider apertures in low light for a beautiful shallower depth of field effect without overexposing images. Cinematographers can use the ND8 Filter Plus+ to create more cinematic effects in low light without losing quality or overexposing the shot. The Plus+ range features 20-layers of nano-coating, which provides easier cleaning and better protection against water, oil, and scratches. These layers also provide a higher maximum light transmission and a more consistent transmission curve for truer light reduction.
In the Box
- Urth ND8 (3 Stop) Lens Filter Plus+ (77mm)
- Protective Tin Case
- Microfiber Cloth
Urth Plus + ND8 Specs
| Filter Type | Graduated ND |
| Density | Not Specified by Manufacturer |
| Circular Size | 77 mm Bayonet |
| Front Accessory Thread / Bayonet | 77 mm |
| Coatings | Multi-Coating |
| Physical Features | Slim |
| Filter Material | Glass |
| Ring Material | Aluminum |
| Package Weight | 0.225 lb |
| Box Dimensions (LxWxH) | 4.5 x 4.4 x 0.9" |
Urth Plus + ND8 Reviews
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them.






















