
Original: $217.71
-70%$217.71
$65.31The Story
Urth Plus + ND Kit Overview
The ND Coverage Lens Filter Kit Plus+ from Urth packs five 67mm neutral density filters that reduce exposure by 1 (ND2 Plus+), 2 (ND4 Plus+), 3 (ND8 Plus+), 6 (ND64 Plus+), or 10 (ND1000 Plus+) f-stops of light. It gives you finer control with long exposure and motion blur techniques in all light conditions.
These filters are made with premium Schott optical glass with 20 layers of nano-coating, providing a high maximum light transmission and protection against water, oil, and scratches. It has a consistent transmission curve for sharper images, true colors, and greater depth. The filter's magnalium filter ring is ultra-slim to avoid vignette and double-threaded for stacking filters or using screw-mount lens caps.
In the Box
- Urth 67mm ND Coverage Lens Filter Kit Plus+ (5-Pack)
- ND2 Plus+ Filter
- ND4 Plus+ Filter
- ND8 Plus+ Filter
- ND64 Plus+ Filter
- ND1000 Plus+ Filter
Urth Plus + ND Kit Specs
| Filter Type | Solid ND |
| Density | 0.3 (1-Stop) 0.6 (2-Stop) 0.9 (3-Stop) 1.8 (6-Stop) 3.0 (10-Stop) |
| Circular Size | 67 mm Filter Thread |
| Rotating | Yes |
| Front Accessory Thread / Bayonet | 62 mm |
| Coatings | Multi-Coating, Resistance Coating |
| Physical Features | Slim |
| Filter Material | Glass |
| Ring Material | Magnalium |
| Knurling | Top |
| Package Weight | 0.4 lb |
| Box Dimensions (LxWxH) | 4.85 x 4.8 x 1.95" |
Urth Plus + ND Kit Reviews
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
Urth Plus + ND Kit Overview
The ND Coverage Lens Filter Kit Plus+ from Urth packs five 67mm neutral density filters that reduce exposure by 1 (ND2 Plus+), 2 (ND4 Plus+), 3 (ND8 Plus+), 6 (ND64 Plus+), or 10 (ND1000 Plus+) f-stops of light. It gives you finer control with long exposure and motion blur techniques in all light conditions.
These filters are made with premium Schott optical glass with 20 layers of nano-coating, providing a high maximum light transmission and protection against water, oil, and scratches. It has a consistent transmission curve for sharper images, true colors, and greater depth. The filter's magnalium filter ring is ultra-slim to avoid vignette and double-threaded for stacking filters or using screw-mount lens caps.
In the Box
- Urth 67mm ND Coverage Lens Filter Kit Plus+ (5-Pack)
- ND2 Plus+ Filter
- ND4 Plus+ Filter
- ND8 Plus+ Filter
- ND64 Plus+ Filter
- ND1000 Plus+ Filter
Urth Plus + ND Kit Specs
| Filter Type | Solid ND |
| Density | 0.3 (1-Stop) 0.6 (2-Stop) 0.9 (3-Stop) 1.8 (6-Stop) 3.0 (10-Stop) |
| Circular Size | 67 mm Filter Thread |
| Rotating | Yes |
| Front Accessory Thread / Bayonet | 62 mm |
| Coatings | Multi-Coating, Resistance Coating |
| Physical Features | Slim |
| Filter Material | Glass |
| Ring Material | Magnalium |
| Knurling | Top |
| Package Weight | 0.4 lb |
| Box Dimensions (LxWxH) | 4.85 x 4.8 x 1.95" |
Urth Plus + ND Kit Reviews
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them.



















