đźšš Free Worldwide Shipping on All Orders!Shop Now

$10.20
Original: $34.00
-70%TUSONIX 4209-003LF Power Line Filter, Chassis, 1500 pF, 200 V, 10 A, EMI, RFI, Wire Leaded—
$34.00
$10.20The Story
The 4209-003LF is a 10A chassis mount Pi-section Suppression Filter with wire leaded terminals. It can be used to suppress unwanted EMI/RFI in a wide range of applications where a high insertion loss is required from 10 to 10GHz. It combines a ceramic capacitor with a ferrite inductor.
- -55 to 125�C Operating temperature range
Applications
Industrial
Product details
| Leakage Current Max | - |
| Capacitance | 1500pF |
| Filter Type | EMI, RFI |
| Filter Terminals | Wire Leaded |
| Inductance Min | - |
| Current Rating | 10A |
| Product Range | - |
| Voltage Rating | 200V |
Other details
| Brand | TUSONIX |
| Part Number | 4209-003LF |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Description
The 4209-003LF is a 10A chassis mount Pi-section Suppression Filter with wire leaded terminals. It can be used to suppress unwanted EMI/RFI in a wide range of applications where a high insertion loss is required from 10 to 10GHz. It combines a ceramic capacitor with a ferrite inductor.
- -55 to 125�C Operating temperature range
Applications
Industrial
Product details
| Leakage Current Max | - |
| Capacitance | 1500pF |
| Filter Type | EMI, RFI |
| Filter Terminals | Wire Leaded |
| Inductance Min | - |
| Current Rating | 10A |
| Product Range | - |
| Voltage Rating | 200V |
Other details
| Brand | TUSONIX |
| Part Number | 4209-003LF |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.








