
Original: $1.10
-70%$1.10
$0.33The Story
- Class 5 flexible copper conductor according to BS EN 60228 standard
- PVC (polyvinyl chloride) type TI3 insulation according to BS EN 50363 standard
- Temperature rating of 105�C (UL, CSA) and 90�C (BS 6231)
- Nominal cross sectional area is 0.75mm� and nominal thickness of insulation is 0.8mm
- Wire size of 19AWG
- Nominal overall diameter of 2.85mm
- Minimum bending radius of 6 x overall diameter
- Maximum resistance of conductor 26ohm/Km at 20�C
- Peak current rating of 14A and voltage drop of 31mV/A/m
Applications
Industrial
Product details
| Reel Length (Metric) | - |
| Conductor Material | Copper |
| Jacket Material | PVC |
| Approval Specification | BS 6231 Type CK, BS EN 50525-2-31, BS EN/IEC 60332, CSA C22.2 No. 210, UL 758 |
| External Diameter | 2.85mm |
| Voltage Rating | 600V |
| Reel Length (Imperial) | - |
| Product Range | - |
| Wire Gauge | 19AWG |
| Jacket Colour | Red |
| No. of Max Strands x Strand Size | 24 x 0.2mm |
| Conductor Area CSA | 0.75mm� |
Other details
| Brand | PRO POWER |
| Part Number | PP001270 |
| Quantity | 1 Metre |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Description
- Class 5 flexible copper conductor according to BS EN 60228 standard
- PVC (polyvinyl chloride) type TI3 insulation according to BS EN 50363 standard
- Temperature rating of 105�C (UL, CSA) and 90�C (BS 6231)
- Nominal cross sectional area is 0.75mm� and nominal thickness of insulation is 0.8mm
- Wire size of 19AWG
- Nominal overall diameter of 2.85mm
- Minimum bending radius of 6 x overall diameter
- Maximum resistance of conductor 26ohm/Km at 20�C
- Peak current rating of 14A and voltage drop of 31mV/A/m
Applications
Industrial
Product details
| Reel Length (Metric) | - |
| Conductor Material | Copper |
| Jacket Material | PVC |
| Approval Specification | BS 6231 Type CK, BS EN 50525-2-31, BS EN/IEC 60332, CSA C22.2 No. 210, UL 758 |
| External Diameter | 2.85mm |
| Voltage Rating | 600V |
| Reel Length (Imperial) | - |
| Product Range | - |
| Wire Gauge | 19AWG |
| Jacket Colour | Red |
| No. of Max Strands x Strand Size | 24 x 0.2mm |
| Conductor Area CSA | 0.75mm� |
Other details
| Brand | PRO POWER |
| Part Number | PP001270 |
| Quantity | 1 Metre |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.






