
The Story
- Easier storage increases cost-effectiveness of production process
- Works with "Conductor end sleeves XL, insulated"
- Special PVC-based core insulation
- Flame-retardant according IEC 60332-1-2 and UL VW1/CSA FT1 standards
- Oil-resistant
Applications
Industrial, Automation & Process Control
Product details
| Reel Length (Metric) | 100m |
| Conductor Material | Tinned Copper |
| Jacket Material | PVC |
| Approval Specification | - |
| External Diameter | 3.1mm |
| Voltage Rating | 600V |
| Reel Length (Imperial) | 328ft |
| Product Range | - |
| Wire Gauge | 16AWG |
| Jacket Colour | Red |
| No. of Max Strands x Strand Size | - |
| Conductor Area CSA | 1.5mm� |
Other details
| Brand | LAPP KABEL |
| Part Number | 4160404 |
| Quantity | Reel of 1 |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Description
- Easier storage increases cost-effectiveness of production process
- Works with "Conductor end sleeves XL, insulated"
- Special PVC-based core insulation
- Flame-retardant according IEC 60332-1-2 and UL VW1/CSA FT1 standards
- Oil-resistant
Applications
Industrial, Automation & Process Control
Product details
| Reel Length (Metric) | 100m |
| Conductor Material | Tinned Copper |
| Jacket Material | PVC |
| Approval Specification | - |
| External Diameter | 3.1mm |
| Voltage Rating | 600V |
| Reel Length (Imperial) | 328ft |
| Product Range | - |
| Wire Gauge | 16AWG |
| Jacket Colour | Red |
| No. of Max Strands x Strand Size | - |
| Conductor Area CSA | 1.5mm� |
Other details
| Brand | LAPP KABEL |
| Part Number | 4160404 |
| Quantity | Reel of 1 |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.






