
Original: $4.85
-70%$4.85
$1.45The Story
- Low power CMOS technology
- Shutdown feature open circuits of all resistors for maximum power savings
- �1 LSB Maximum INL and DNL
- 1�A Maximum supply current in static operation
Applications
Signal Processing
Product details
| Operating Temperature Min | -40�C |
| No. of Steps | 256 |
| Operating Temperature Max | 85�C |
| Control Interface | Serial, SPI |
| No. of Pins | 14Pins |
| Resistance Tolerance | - |
| No. of Pots | Dual |
| Product Range | Single 256-Tap Volatile Digital Pots |
| Automotive Qualification Standard | - |
| Track Taper | Linear |
| End To End Resistance | 100kohm |
| Temperature Coefficient | � 800ppm/�C |
| Supply Voltage Min | 2.7V |
| Packaging | Each |
| Supply Voltage Max | 5.5V |
| Potentiometer IC Case Style | SOIC |
| MSL | MSL 1 - Unlimited |
Other details
| Brand | MICROCHIP |
| Part Number | MCP42100-I/SL |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN | |
| Product Change Notice EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Description
- Low power CMOS technology
- Shutdown feature open circuits of all resistors for maximum power savings
- �1 LSB Maximum INL and DNL
- 1�A Maximum supply current in static operation
Applications
Signal Processing
Product details
| Operating Temperature Min | -40�C |
| No. of Steps | 256 |
| Operating Temperature Max | 85�C |
| Control Interface | Serial, SPI |
| No. of Pins | 14Pins |
| Resistance Tolerance | - |
| No. of Pots | Dual |
| Product Range | Single 256-Tap Volatile Digital Pots |
| Automotive Qualification Standard | - |
| Track Taper | Linear |
| End To End Resistance | 100kohm |
| Temperature Coefficient | � 800ppm/�C |
| Supply Voltage Min | 2.7V |
| Packaging | Each |
| Supply Voltage Max | 5.5V |
| Potentiometer IC Case Style | SOIC |
| MSL | MSL 1 - Unlimited |
Other details
| Brand | MICROCHIP |
| Part Number | MCP42100-I/SL |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN | |
| Product Change Notice EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
