🚚 Free Worldwide Shipping on All Orders!Shop Now

$1.03
Original: $3.44
-70%Microchip MCP41HV51-502E/ST Volatile Digital Potentiometer 5 Kohm Single SPI Linear ± 20% 1.8 V—
$3.44
$1.03The Story
This is a Volatile Digital Potentiometer, 5 kohm, Single, SPI, Linear, ± 20%, 1.8 V product from MICROCHIP with the model number MCP41HV51-502E/ST
Product details
| End To End Resistance | 5kohm |
| No. of Pots | Single |
| Control Interface | SPI |
| Track Taper | Linear |
| Resistance Tolerance | ± 20% |
| Supply Voltage Min | 1.8V |
| Supply Voltage Max | 5.5V |
| Potentiometer IC Case Style | TSSOP |
| No. of Pins | 14Pins |
| No. of Steps | 255 |
| Temperature Coefficient | 100ppm/°C |
| Operating Temperature Min | -40°C |
| Operating Temperature Max | 125°C |
| Product Range | Single 255-Tap Volatile Digital Pots |
| Automotive Qualification Standard | - |
| MSL | MSL 2 - 1 year |
Other details
| Brand | MICROCHIP |
| Part Number | MCP41HV51-502E/ST |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN | |
| CAD CadSoft_EAGLE EN | |
| Product Change Notice EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Description
This is a Volatile Digital Potentiometer, 5 kohm, Single, SPI, Linear, ± 20%, 1.8 V product from MICROCHIP with the model number MCP41HV51-502E/ST
Product details
| End To End Resistance | 5kohm |
| No. of Pots | Single |
| Control Interface | SPI |
| Track Taper | Linear |
| Resistance Tolerance | ± 20% |
| Supply Voltage Min | 1.8V |
| Supply Voltage Max | 5.5V |
| Potentiometer IC Case Style | TSSOP |
| No. of Pins | 14Pins |
| No. of Steps | 255 |
| Temperature Coefficient | 100ppm/°C |
| Operating Temperature Min | -40°C |
| Operating Temperature Max | 125°C |
| Product Range | Single 255-Tap Volatile Digital Pots |
| Automotive Qualification Standard | - |
| MSL | MSL 2 - 1 year |
Other details
| Brand | MICROCHIP |
| Part Number | MCP41HV51-502E/ST |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN | |
| CAD CadSoft_EAGLE EN | |
| Product Change Notice EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
