🚚 Free Worldwide Shipping on All Orders!Shop Now
$4.24
MAXIM INTEGRATED PRODUCTS MAX5395MATA+T DIGITAL POT, VOLATILE, 50 K, TDFN-8—
$4.24
The Story
This is a DIGITAL POT, VOLATILE, 50 K, TDFN-8 product from MAXIM INTEGRATED PRODUCTS with the model number MAX5395MATA+T
Product details
| Operating Temperature Min | -40�C |
| No. of Steps | 256 |
| Operating Temperature Max | 125�C |
| Control Interface | I2C |
| No. of Pins | 8Pins |
| Resistance Tolerance | � 25% |
| No. of Pots | Single |
| Product Range | - |
| Automotive Qualification Standard | - |
| Track Taper | Linear |
| End To End Resistance | 50kohm |
| Temperature Coefficient | � 50ppm/�C |
| Supply Voltage Min | 1.7V |
| Packaging | Cut Tape |
| Supply Voltage Max | 5.5V |
| Potentiometer IC Case Style | TDFN |
Other details
| Brand | MAXIM INTEGRATED PRODUCTS |
| Part Number | MAX5395MATA+T |
| Quantity | Each (Supplied on Cut Tape) |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Description
This is a DIGITAL POT, VOLATILE, 50 K, TDFN-8 product from MAXIM INTEGRATED PRODUCTS with the model number MAX5395MATA+T
Product details
| Operating Temperature Min | -40�C |
| No. of Steps | 256 |
| Operating Temperature Max | 125�C |
| Control Interface | I2C |
| No. of Pins | 8Pins |
| Resistance Tolerance | � 25% |
| No. of Pots | Single |
| Product Range | - |
| Automotive Qualification Standard | - |
| Track Taper | Linear |
| End To End Resistance | 50kohm |
| Temperature Coefficient | � 50ppm/�C |
| Supply Voltage Min | 1.7V |
| Packaging | Cut Tape |
| Supply Voltage Max | 5.5V |
| Potentiometer IC Case Style | TDFN |
Other details
| Brand | MAXIM INTEGRATED PRODUCTS |
| Part Number | MAX5395MATA+T |
| Quantity | Each (Supplied on Cut Tape) |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.

