
Original: $8.75
-70%$8.75
$2.62The Story
Product details
| Resolution (Bits) | 18bit |
| Sampling Rate | 3.75SPS |
| Input Channel Type | Differential, Single Ended |
| Data Interface | I2C |
| Supply Voltage Type | Single |
| Supply Voltage Min | 2.7V |
| Supply Voltage Max | 5.5V |
| ADC / DAC Case Style | SOIC |
| No. of Pins | 14Pins |
| Operating Temperature Min | -40°C |
| Operating Temperature Max | 125°C |
| Product Range | Quad 18-Bit Delta-Sigma ADCs |
| Automotive Qualification Standard | - |
| MSL | MSL 1 - Unlimited |
Other details
| Brand | MICROCHIP |
| Part Number | MCP3424T-E/SL |
| Quantity | Each (Supplied on Cut Tape) |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Description
Product details
| Resolution (Bits) | 18bit |
| Sampling Rate | 3.75SPS |
| Input Channel Type | Differential, Single Ended |
| Data Interface | I2C |
| Supply Voltage Type | Single |
| Supply Voltage Min | 2.7V |
| Supply Voltage Max | 5.5V |
| ADC / DAC Case Style | SOIC |
| No. of Pins | 14Pins |
| Operating Temperature Min | -40°C |
| Operating Temperature Max | 125°C |
| Product Range | Quad 18-Bit Delta-Sigma ADCs |
| Automotive Qualification Standard | - |
| MSL | MSL 1 - Unlimited |
Other details
| Brand | MICROCHIP |
| Part Number | MCP3424T-E/SL |
| Quantity | Each (Supplied on Cut Tape) |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.










