
Original: $21.71
-70%$21.71
$6.51The Story
Product details
| Operating Temperature Min | -40°C |
| Resolution (Bits) | 12bit |
| ADC / DAC Case Style | µMAX |
| Supply Voltage Type | Single |
| Operating Temperature Max | 85°C |
| Sampling Rate | 133kSPS |
| Data Interface | I2C |
| No. of Pins | 10Pins |
| Product Range | Quad 12-Bit SAR ADCs |
| Automotive Qualification Standard | - |
| Supply Voltage Min | 2.7V |
| Packaging | Each |
| Supply Voltage Max | 3.6V |
| Input Channel Type | Differential, Single Ended |
| MSL | MSL 1 - Unlimited |
Other details
| Brand | MAXIM INTEGRATED PRODUCTS |
| Part Number | MAX1363EUB+ |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Description
Product details
| Operating Temperature Min | -40°C |
| Resolution (Bits) | 12bit |
| ADC / DAC Case Style | µMAX |
| Supply Voltage Type | Single |
| Operating Temperature Max | 85°C |
| Sampling Rate | 133kSPS |
| Data Interface | I2C |
| No. of Pins | 10Pins |
| Product Range | Quad 12-Bit SAR ADCs |
| Automotive Qualification Standard | - |
| Supply Voltage Min | 2.7V |
| Packaging | Each |
| Supply Voltage Max | 3.6V |
| Input Channel Type | Differential, Single Ended |
| MSL | MSL 1 - Unlimited |
Other details
| Brand | MAXIM INTEGRATED PRODUCTS |
| Part Number | MAX1363EUB+ |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.









