đźšš Free Worldwide Shipping on All Orders!Shop Now

$5.38
Original: $17.92
-70%Maxim Integrated Products MAX11625EEG+ Analogue to Digital Converter 10 bit 300 Ksps Single 2.7 V 3.6 Qsop—
$17.92
$5.38The Story
This is a Analogue to Digital Converter, 10 bit, 300 kSPS, Single, 2.7 V, 3.6 V, QSOP product from MAXIM INTEGRATED PRODUCTS with the model number MAX11625EEG+
Product details
| Resolution (Bits) | 10bit |
| Sampling Rate | 300kSPS |
| Supply Voltage Type | Single |
| Supply Voltage Min | 2.7V |
| Supply Voltage Max | 3.6V |
| ADC / DAC Case Style | QSOP |
| No. of Pins | 24Pins |
| Input Channel Type | Single Ended |
| Data Interface | SPI |
| Operating Temperature Min | -40°C |
| Operating Temperature Max | 85°C |
| Product Range | 16 Channel 10-Bit SAR ADCs |
| Automotive Qualification Standard | - |
| RoHS Phthalates Compliant | To Be Advised |
| MSL | MSL 1 - Unlimited |
Other details
| Brand | MAXIM INTEGRATED PRODUCTS |
| Part Number | MAX11625EEG+ |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Description
This is a Analogue to Digital Converter, 10 bit, 300 kSPS, Single, 2.7 V, 3.6 V, QSOP product from MAXIM INTEGRATED PRODUCTS with the model number MAX11625EEG+
Product details
| Resolution (Bits) | 10bit |
| Sampling Rate | 300kSPS |
| Supply Voltage Type | Single |
| Supply Voltage Min | 2.7V |
| Supply Voltage Max | 3.6V |
| ADC / DAC Case Style | QSOP |
| No. of Pins | 24Pins |
| Input Channel Type | Single Ended |
| Data Interface | SPI |
| Operating Temperature Min | -40°C |
| Operating Temperature Max | 85°C |
| Product Range | 16 Channel 10-Bit SAR ADCs |
| Automotive Qualification Standard | - |
| RoHS Phthalates Compliant | To Be Advised |
| MSL | MSL 1 - Unlimited |
Other details
| Brand | MAXIM INTEGRATED PRODUCTS |
| Part Number | MAX11625EEG+ |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.









