Original: $125.94
-70%$125.94
$37.78The Story
Meike MK320 Overview
The MK-320P TTL Flash for Micro Four Thirds from Meike has a guide number of 105' at ISO 100 and recycles to full power in five seconds and much shorter at partial power. It has a built-in sensor for master/slave operation and supports high speed sync (HSS). The MK-320P runs on AA batteries which will give you 100 to 1500 flashes depending on the power level you choose.
In the Box
- Meike MK-320P TTL Flash for Micro Four Thirds
- Diffuser
- Flash Stand
- Flash Pouch
- Limited 1-Year Manufacturer Warranty
Not in the Box
- Essential Batteries & Power (Not Included)
Meike MK320 Specs
| Guide Number | 105' / 32Â m at ISO 100 (105 mm Position) |
| Bounce Head | None |
| Swivel Head | 90° |
| Recycle Time | Approx. 5 Seconds |
| Secondary Illumination | Video Light |
| Exposure Control | Four Thirds TTL |
| Flash Modes | Hi-Speed Sync, Stroboscopic |
| Wireless Operation | Optical Pulse (TTL/Manual) Up to 49' / 14.9Â m (Master, Slave) |
| Remote Timing Modes | Instant Sync Skip Preflash |
| Internal Power | 2 x AA (Alkaline, NiMH) |
| Mount | Shoe |
| Dimensions (W x H x D) | 4.3 x 2.6 x 1.4" / 110 x 65 x 35Â mm |
| Weight | 0.3Â lb / 150Â g (without Battery) |
| Package Weight | 0.715 lb |
| Box Dimensions (LxWxH) | 6.9 x 3.5 x 2.4" |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
Meike MK320 Overview
The MK-320P TTL Flash for Micro Four Thirds from Meike has a guide number of 105' at ISO 100 and recycles to full power in five seconds and much shorter at partial power. It has a built-in sensor for master/slave operation and supports high speed sync (HSS). The MK-320P runs on AA batteries which will give you 100 to 1500 flashes depending on the power level you choose.
In the Box
- Meike MK-320P TTL Flash for Micro Four Thirds
- Diffuser
- Flash Stand
- Flash Pouch
- Limited 1-Year Manufacturer Warranty
Not in the Box
- Essential Batteries & Power (Not Included)
Meike MK320 Specs
| Guide Number | 105' / 32Â m at ISO 100 (105 mm Position) |
| Bounce Head | None |
| Swivel Head | 90° |
| Recycle Time | Approx. 5 Seconds |
| Secondary Illumination | Video Light |
| Exposure Control | Four Thirds TTL |
| Flash Modes | Hi-Speed Sync, Stroboscopic |
| Wireless Operation | Optical Pulse (TTL/Manual) Up to 49' / 14.9Â m (Master, Slave) |
| Remote Timing Modes | Instant Sync Skip Preflash |
| Internal Power | 2 x AA (Alkaline, NiMH) |
| Mount | Shoe |
| Dimensions (W x H x D) | 4.3 x 2.6 x 1.4" / 110 x 65 x 35Â mm |
| Weight | 0.3Â lb / 150Â g (without Battery) |
| Package Weight | 0.715 lb |
| Box Dimensions (LxWxH) | 6.9 x 3.5 x 2.4" |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them.







