Original: $91.51
-70%$91.51
$27.45The Story
Bolt VM-1010S Overview
- 1 Description
- 2 Macro Ring Flash Use
- 3 High-Speed Sync Mode
- 4 Optional Transceiver and Wireless Triggering
- 5 Sleep Mode
- 6 LED Focus Assist/Flash Test
- 7 Includes Diffuser and Color Gels
Ideal for use as a small unit but even better used as one of up to eight flashes configured as a ring flash for small objects via the appropriate accessories, the VM-1010S TTL Macro Flash from Bolt has a guide number of 33 and a color temperature of 5500K. The head also has an LED modeling light with an accuracy rating of CRI90 that means that you can also use it for video. The VM-1010S has a built-in wireless receiver that operates on the 2.4 GHz wavelength and accepts signals from a VM-1020S transceiver to trigger it and vary the power at distances up to 328'. The VM-1010S has output that's variable from 1/128 to 1/1 in Manual Mode and ±3 stops in TTL. It runs on two separately-purchased AAA batteries and comes with two types of diffusers and a 9-filter color gel kit for creative expression.
Macro Ring Flash Use
High-Speed Sync Mode
Optional Transceiver and Wireless Triggering
Sleep Mode
LED Focus Assist/Flash Test
Includes Diffuser and Color Gels
In the Box
- Bolt VM-1010S TTL Macro Flash
- Diffuser
- 9-Filter Color Gel Set
- Limited 1-Year Warranty
- Description
- Macro Ring Flash Use
- High-Speed Sync Mode
- Optional Transceiver and Wireless Triggering
- Sleep Mode
- LED Focus Assist/Flash Test
- Includes Diffuser and Color Gels
Bolt VM-1010S Specs
| Guide Number | 33' / 10.06Â m at ISO 100 |
| Color Temperature | 5500K |
| Recycle Time | Approx. 4 Seconds |
| Exposure Control | TTL |
| Power Range | 1/1 to 1/128 |
| Secondary Illumination | None |
| Wireless Operation | Radio Unspecified Range (Slave) |
| Wireless Channels | 4 |
| Wireless Groups | 3 |
| Internal Power | 2 x AAA |
| Mount | Shoe Mount |
| Display | None |
| Off-Camera Terminal | 2.5 mm |
| Dimensions (W x H x D) | 2.8 x 3.0 x 2.4" / 71.1 x 76.2 x 61.0Â mm |
| Weight | 3.7Â oz / 105Â g |
| Package Weight | 0.645 lb |
| Box Dimensions (LxWxH) | 5.2 x 4.9 x 4.8" |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
Bolt VM-1010S Overview
- 1 Description
- 2 Macro Ring Flash Use
- 3 High-Speed Sync Mode
- 4 Optional Transceiver and Wireless Triggering
- 5 Sleep Mode
- 6 LED Focus Assist/Flash Test
- 7 Includes Diffuser and Color Gels
Ideal for use as a small unit but even better used as one of up to eight flashes configured as a ring flash for small objects via the appropriate accessories, the VM-1010S TTL Macro Flash from Bolt has a guide number of 33 and a color temperature of 5500K. The head also has an LED modeling light with an accuracy rating of CRI90 that means that you can also use it for video. The VM-1010S has a built-in wireless receiver that operates on the 2.4 GHz wavelength and accepts signals from a VM-1020S transceiver to trigger it and vary the power at distances up to 328'. The VM-1010S has output that's variable from 1/128 to 1/1 in Manual Mode and ±3 stops in TTL. It runs on two separately-purchased AAA batteries and comes with two types of diffusers and a 9-filter color gel kit for creative expression.
Macro Ring Flash Use
High-Speed Sync Mode
Optional Transceiver and Wireless Triggering
Sleep Mode
LED Focus Assist/Flash Test
Includes Diffuser and Color Gels
In the Box
- Bolt VM-1010S TTL Macro Flash
- Diffuser
- 9-Filter Color Gel Set
- Limited 1-Year Warranty
- Description
- Macro Ring Flash Use
- High-Speed Sync Mode
- Optional Transceiver and Wireless Triggering
- Sleep Mode
- LED Focus Assist/Flash Test
- Includes Diffuser and Color Gels
Bolt VM-1010S Specs
| Guide Number | 33' / 10.06Â m at ISO 100 |
| Color Temperature | 5500K |
| Recycle Time | Approx. 4 Seconds |
| Exposure Control | TTL |
| Power Range | 1/1 to 1/128 |
| Secondary Illumination | None |
| Wireless Operation | Radio Unspecified Range (Slave) |
| Wireless Channels | 4 |
| Wireless Groups | 3 |
| Internal Power | 2 x AAA |
| Mount | Shoe Mount |
| Display | None |
| Off-Camera Terminal | 2.5 mm |
| Dimensions (W x H x D) | 2.8 x 3.0 x 2.4" / 71.1 x 76.2 x 61.0Â mm |
| Weight | 3.7Â oz / 105Â g |
| Package Weight | 0.645 lb |
| Box Dimensions (LxWxH) | 5.2 x 4.9 x 4.8" |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them.







