
Original: $176.04
-70%$176.04
$52.81The Story
The Bower SFDRL14C TTL Macro Ringlight Flash provides full TTL control ( including E-TTL II ) with both digital or film SLR cameras. This allows for accurate exposures of close-up subjects. When shooting at extremely short distances, relatively minor movement of lighting and subject results in relatively large changes of exposure. TTL metering eliminates the need for lengthy calculations of exposure, because the inherent loss of light at macro distances can automatically be accounted with ease.
- Fully dedicated with E-TTL II
- Provides approx. 100-200 flashes
| Type | Flash |
| Mount | Shoe |
| Guide No. | 46'Â (14.02 m) ISO100Â at 50 mm position |
| Modeling Light | No |
| Vari-Power | None |
| Color Temperature | Not Specified By Manufacturer |
| TTL Dedication | Yes |
| Recycle Time | Approximately 4 - 6 seconds |
| Filter Thread | 52mm |
| Power Source | 4x AAÂ Alkaline, Rechargeable NiMHÂ Batteries |
| Maximum Lens Diameter | 2.64" / 67 mm |
| Dimensions (WxHxD) | 2.3 x 6.0 x 7.5"Â /Â 5.8 x 15.2 x 19.1 cm |
| Weight | .85 lb / .39 kg |
| Packaging Info | |
|---|---|
| Package Weight | 1.05 lb |
| Box Dimensions (LxWxH) | 8.6 x 6.9 x 2.8" |
- Controller Unit
- Flash Unit
- 55mm Lens Adapter Ring
- 58mm Lens Adapter Ring
- 62mm Lens Adapter Ring
- 67mm Lens Adapter Ring
- Limited 1-Year Warranty
Description
The Bower SFDRL14C TTL Macro Ringlight Flash provides full TTL control ( including E-TTL II ) with both digital or film SLR cameras. This allows for accurate exposures of close-up subjects. When shooting at extremely short distances, relatively minor movement of lighting and subject results in relatively large changes of exposure. TTL metering eliminates the need for lengthy calculations of exposure, because the inherent loss of light at macro distances can automatically be accounted with ease.
- Fully dedicated with E-TTL II
- Provides approx. 100-200 flashes
| Type | Flash |
| Mount | Shoe |
| Guide No. | 46'Â (14.02 m) ISO100Â at 50 mm position |
| Modeling Light | No |
| Vari-Power | None |
| Color Temperature | Not Specified By Manufacturer |
| TTL Dedication | Yes |
| Recycle Time | Approximately 4 - 6 seconds |
| Filter Thread | 52mm |
| Power Source | 4x AAÂ Alkaline, Rechargeable NiMHÂ Batteries |
| Maximum Lens Diameter | 2.64" / 67 mm |
| Dimensions (WxHxD) | 2.3 x 6.0 x 7.5"Â /Â 5.8 x 15.2 x 19.1 cm |
| Weight | .85 lb / .39 kg |
| Packaging Info | |
|---|---|
| Package Weight | 1.05 lb |
| Box Dimensions (LxWxH) | 8.6 x 6.9 x 2.8" |
- Controller Unit
- Flash Unit
- 55mm Lens Adapter Ring
- 58mm Lens Adapter Ring
- 62mm Lens Adapter Ring
- 67mm Lens Adapter Ring
- Limited 1-Year Warranty







