Original: $25.98
-70%$25.98
$7.79The Story
Product details
| Sensor Output | Voltage |
| Response Time | 3µs |
| Current Measuring Range AC | -15A to 15A |
| Supply Voltage DC Max | 15V |
| Product Range | HX 05..15-NP Series |
| Supply Voltage DC Min | 12V |
| Accuracy % | 1% |
| Current Measuring Range DC | -15A to 15A |
Other details
| Brand | LEM |
| Part Number | HX 05-NP |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Description
Product details
| Sensor Output | Voltage |
| Response Time | 3µs |
| Current Measuring Range AC | -15A to 15A |
| Supply Voltage DC Max | 15V |
| Product Range | HX 05..15-NP Series |
| Supply Voltage DC Min | 12V |
| Accuracy % | 1% |
| Current Measuring Range DC | -15A to 15A |
Other details
| Brand | LEM |
| Part Number | HX 05-NP |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.








