
Original: $859.18
-70%$859.18
$257.75The Story
Jason Cases REKOMORGRE Overview
Jason Cases designed the high-grade laser-cut foam for this Pelican Case to hold the RED KOMODO camera in a Tilta cage with a PL or RF mount and outrigger handle attached. The handle can also be removed from the camera and stored in a separate space.
Dedicated slots also fit the Tilta top handle, four CFast cards, a card reader, a V-mount battery, four Canon DV batteries, an AC adapter, a RED Sidewinder tool, and cables and additional small accessories.
There's also a monitor slot supporting most 7" monitors. The SmallHD INDIE 7 has been tested as compatible.
In the Box
- Jason Cases Pelican Case for RED KOMODO with Tilta Cage & More
- Limited Lifetime Warranty (Case Only)
- Limited 1-Year Warranty (Foam)
Jason Cases REKOMORGRE Specs
| Case Type | Hard Case |
| Material of Construction | Polymer |
| Water Resistance | Waterproof |
| Pressure/Purge Valve | Yes |
| Exterior Dimensions (L x W x H) | 14.00 x 22.00 x 9.0" / 35.6 x 55.9 x 22.9Â cm |
| Weight | 9Â lb / 4.1Â kg |
| Package Weight | 11.885 lb |
| Box Dimensions (LxWxH) | 22.7 x 15.1 x 9.3" |
Jason Cases REKOMORGRE Reviews
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
Jason Cases REKOMORGRE Overview
Jason Cases designed the high-grade laser-cut foam for this Pelican Case to hold the RED KOMODO camera in a Tilta cage with a PL or RF mount and outrigger handle attached. The handle can also be removed from the camera and stored in a separate space.
Dedicated slots also fit the Tilta top handle, four CFast cards, a card reader, a V-mount battery, four Canon DV batteries, an AC adapter, a RED Sidewinder tool, and cables and additional small accessories.
There's also a monitor slot supporting most 7" monitors. The SmallHD INDIE 7 has been tested as compatible.
In the Box
- Jason Cases Pelican Case for RED KOMODO with Tilta Cage & More
- Limited Lifetime Warranty (Case Only)
- Limited 1-Year Warranty (Foam)
Jason Cases REKOMORGRE Specs
| Case Type | Hard Case |
| Material of Construction | Polymer |
| Water Resistance | Waterproof |
| Pressure/Purge Valve | Yes |
| Exterior Dimensions (L x W x H) | 14.00 x 22.00 x 9.0" / 35.6 x 55.9 x 22.9Â cm |
| Weight | 9Â lb / 4.1Â kg |
| Package Weight | 11.885 lb |
| Box Dimensions (LxWxH) | 22.7 x 15.1 x 9.3" |
Jason Cases REKOMORGRE Reviews
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them.




















