Original: $1,184.61
-70%$1,184.61
$355.38The Story
The Hard Travel Case from Jason Cases is a Pelican 1610 case that holds your Blackmagic URSA Mini with the SSD recorder attached, as well as with the top handle, EVF, and battery mount attached. The case is compatible with the Blackmagic URSA Mini, URSA Mini Pro, and URSA Mini Pro G2.
The Pelican 1610 is an unbreakable, water and airtight, corrosion and dustproof, chemical resistant hard case. The interior features a laser-cut, high-grade foam insert with red overlay to protect the equipment and keep it in place. It holds the Blackmagic URSA Mini camera, EVF, top handle, SSD recorder, battery plate, four CFast cards, four batteries, a charger, and a shoulder mount. Extra slots are provided for cables and accessories.
Blackmagic EVF (attached)
Top handle (attached)
SSD Recorder (attached)
V-mount or Gold mount battery plate (attached)
Four CFast media slots
Four Gold mount or V-mount batteries
Charger and cables
Camera mounting plate or shoulder pad mount
Multiple accessory pockets
| Case Type | Hard Case |
| Interior Dimensions (L x W x H) | 21.8 x 16.7 x 10.6" / 55.37 x 42.42 x 26.92Â cm |
| Interior Adjustable Dividers | No |
| Type of Closure | Clasp |
| Carrying/Transport Options | Handle |
| Water Resistance | Waterproof |
| Pressure/Purge Valve | Yes |
| Exterior Dimensions (L x W x H) | 24.8 x 19.7 x 11.9" / 62.99 x 50.04 x 30.23Â cm |
| Weight | 20Â lb / 9.07Â kg |
| Package Weight | 25.695 lb |
| Box Dimensions (LxWxH) | 25.2 x 19.7 x 12.7" |
In the Box
- Jason Cases Hard Travel Case for Blackmagic URSA Mini with SSD Recorder
- Custom-Cut Foam
- Limited Lifetime Warranty (Case Shell Only)
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them.
Description
The Hard Travel Case from Jason Cases is a Pelican 1610 case that holds your Blackmagic URSA Mini with the SSD recorder attached, as well as with the top handle, EVF, and battery mount attached. The case is compatible with the Blackmagic URSA Mini, URSA Mini Pro, and URSA Mini Pro G2.
The Pelican 1610 is an unbreakable, water and airtight, corrosion and dustproof, chemical resistant hard case. The interior features a laser-cut, high-grade foam insert with red overlay to protect the equipment and keep it in place. It holds the Blackmagic URSA Mini camera, EVF, top handle, SSD recorder, battery plate, four CFast cards, four batteries, a charger, and a shoulder mount. Extra slots are provided for cables and accessories.
Blackmagic EVF (attached)
Top handle (attached)
SSD Recorder (attached)
V-mount or Gold mount battery plate (attached)
Four CFast media slots
Four Gold mount or V-mount batteries
Charger and cables
Camera mounting plate or shoulder pad mount
Multiple accessory pockets
| Case Type | Hard Case |
| Interior Dimensions (L x W x H) | 21.8 x 16.7 x 10.6" / 55.37 x 42.42 x 26.92Â cm |
| Interior Adjustable Dividers | No |
| Type of Closure | Clasp |
| Carrying/Transport Options | Handle |
| Water Resistance | Waterproof |
| Pressure/Purge Valve | Yes |
| Exterior Dimensions (L x W x H) | 24.8 x 19.7 x 11.9" / 62.99 x 50.04 x 30.23Â cm |
| Weight | 20Â lb / 9.07Â kg |
| Package Weight | 25.695 lb |
| Box Dimensions (LxWxH) | 25.2 x 19.7 x 12.7" |
In the Box
- Jason Cases Hard Travel Case for Blackmagic URSA Mini with SSD Recorder
- Custom-Cut Foam
- Limited Lifetime Warranty (Case Shell Only)
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them.




















