đźšš Free Worldwide Shipping on All Orders!Shop Now

$28.01
Original: $93.38
-70%Hammond PBPA19012UNF Panel Blanking 7U Aluminium Unfinished Standard 19" Rack Cabinets 310 mm 482.6—
$93.38
$28.01The Story
The PBPA19012UNF is a Rack Panel made of unfinished aluminium. Install in unused rack space to improve both cooling efficiency and prevent air re-circulation.
- Fits standard EIA-310-D compliant square hole rails
- 8 Mounting slots
Industrial
Product details
| Panel Type | Rack Panel |
| Rack U Height | 7U |
| Panel Material | Aluminium |
| Body Colour | Unfinished |
| For Use With | Standard 19" Rack Cabinets |
| External Height - Metric | 311.15mm |
| External Width - Metric | 482.6mm |
| External Height - Imperial | 12.25" |
| External Width - Imperial | 19" |
| Product Range | - |
Other details
| Brand | HAMMOND |
| Part Number | PBPA19012UNF |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Description
The PBPA19012UNF is a Rack Panel made of unfinished aluminium. Install in unused rack space to improve both cooling efficiency and prevent air re-circulation.
- Fits standard EIA-310-D compliant square hole rails
- 8 Mounting slots
Industrial
Product details
| Panel Type | Rack Panel |
| Rack U Height | 7U |
| Panel Material | Aluminium |
| Body Colour | Unfinished |
| For Use With | Standard 19" Rack Cabinets |
| External Height - Metric | 311.15mm |
| External Width - Metric | 482.6mm |
| External Height - Imperial | 12.25" |
| External Width - Imperial | 19" |
| Product Range | - |
Other details
| Brand | HAMMOND |
| Part Number | PBPA19012UNF |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.









