
Original: $18.24
-70%$18.24
$5.47The Story
Product details
| Enclosure Type | Handheld |
| Enclosure Material | ABS |
| External Height - Metric | 130mm |
| External Width - Metric | 65mm |
| External Depth - Metric | 25mm |
| IP Rating | IP54 |
| Body Colour | Grey |
| NEMA Rating | - |
| External Height - Imperial | 5.12" |
| External Width - Imperial | 2.56" |
| External Depth - Imperial | 0.98" |
| Product Range | 1599 Series |
Other details
| Brand | HAMMOND |
| Part Number | 1599BGYBAT |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN | |
| Drawing EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Description
Product details
| Enclosure Type | Handheld |
| Enclosure Material | ABS |
| External Height - Metric | 130mm |
| External Width - Metric | 65mm |
| External Depth - Metric | 25mm |
| IP Rating | IP54 |
| Body Colour | Grey |
| NEMA Rating | - |
| External Height - Imperial | 5.12" |
| External Width - Imperial | 2.56" |
| External Depth - Imperial | 0.98" |
| Product Range | 1599 Series |
Other details
| Brand | HAMMOND |
| Part Number | 1599BGYBAT |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN | |
| Drawing EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.












