
Original: $9.16
-70%$9.16
$2.75The Story
- Ideally suited for mounting printed circuit boards horizontally
- Internal sides of enclosure are smooth for easy connector installation
- Strong - tongue and groove lid to box construction provides protection against access of dust and splashing water
- Designed to meet IP54
- Liid and box both contain - molded in PC board standoffs
- Molded from easy to machine, flame retardant ABS plastic
- Stocked in satin texture black and grey
- Lid is secured with M3 x 10 mm Philips machine screws, threaded into integral brass bushings
Product details
| External Depth - Imperial | 0.98" |
| Body Colour | Black |
| External Width - Metric | 51mm |
| Enclosure Type | Multipurpose |
| NEMA Rating | - |
| External Height - Metric | 100mm |
| External Height - Imperial | 3.9" |
| External Width - Imperial | 2" |
| Product Range | - |
| IP Rating | IP54 |
| External Depth - Metric | 25mm |
| Enclosure Material | ABS |
Other details
| Brand | HAMMOND |
| Part Number | 1591XXAFLBK |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN | |
| Drawing EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Description
- Ideally suited for mounting printed circuit boards horizontally
- Internal sides of enclosure are smooth for easy connector installation
- Strong - tongue and groove lid to box construction provides protection against access of dust and splashing water
- Designed to meet IP54
- Liid and box both contain - molded in PC board standoffs
- Molded from easy to machine, flame retardant ABS plastic
- Stocked in satin texture black and grey
- Lid is secured with M3 x 10 mm Philips machine screws, threaded into integral brass bushings
Product details
| External Depth - Imperial | 0.98" |
| Body Colour | Black |
| External Width - Metric | 51mm |
| Enclosure Type | Multipurpose |
| NEMA Rating | - |
| External Height - Metric | 100mm |
| External Height - Imperial | 3.9" |
| External Width - Imperial | 2" |
| Product Range | - |
| IP Rating | IP54 |
| External Depth - Metric | 25mm |
| Enclosure Material | ABS |
Other details
| Brand | HAMMOND |
| Part Number | 1591XXAFLBK |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN | |
| Drawing EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.











