
Original: $6.96
-70%$6.96
$2.09The Story
- Ergonomically designed case for hand-held or stand alone use
- Recess area on lid is provided for membrane keypads
- End panels are replaceable for easy machining and for infra red
- Exposed panel area is 57x21mm
Product details
| External Depth - Imperial | 1.1" |
| Body Colour | Grey |
| External Width - Metric | 66mm |
| Enclosure Type | Handheld |
| NEMA Rating | - |
| External Height - Metric | 66mm |
| External Height - Imperial | 2.6" |
| External Width - Imperial | 2.6" |
| Product Range | 1593 Series |
| IP Rating | - |
| External Depth - Metric | 28mm |
| Enclosure Material | ABS |
Other details
| Brand | HAMMOND |
| Part Number | 1593JGY |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN | |
| Drawing EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Description
- Ergonomically designed case for hand-held or stand alone use
- Recess area on lid is provided for membrane keypads
- End panels are replaceable for easy machining and for infra red
- Exposed panel area is 57x21mm
Product details
| External Depth - Imperial | 1.1" |
| Body Colour | Grey |
| External Width - Metric | 66mm |
| Enclosure Type | Handheld |
| NEMA Rating | - |
| External Height - Metric | 66mm |
| External Height - Imperial | 2.6" |
| External Width - Imperial | 2.6" |
| Product Range | 1593 Series |
| IP Rating | - |
| External Depth - Metric | 28mm |
| Enclosure Material | ABS |
Other details
| Brand | HAMMOND |
| Part Number | 1593JGY |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN | |
| Drawing EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.











