
The Story
- Designed to house PCB boards or for equipment interfacing
- Units with battery door have long life
- Moulded in black colour ABS material
- Unit is secured with self tapping screw
- Lap joint construction provides protection against dust and water
- Ergonomically designed for a comfortable fit into the user's hand
Applications
Industrial, Safety
Product details
| External Depth - Imperial | 0.99" |
| Body Colour | Black |
| External Width - Metric | 75mm |
| Enclosure Type | Handheld |
| NEMA Rating | - |
| External Height - Metric | 111.25mm |
| External Height - Imperial | 4.38" |
| External Width - Imperial | 2.95" |
| Product Range | 1593 Series |
| IP Rating | - |
| External Depth - Metric | 25.2mm |
| Enclosure Material | ABS |
Other details
| Brand | HAMMOND |
| Part Number | 1593NBK |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN | |
| Drawing EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Description
- Designed to house PCB boards or for equipment interfacing
- Units with battery door have long life
- Moulded in black colour ABS material
- Unit is secured with self tapping screw
- Lap joint construction provides protection against dust and water
- Ergonomically designed for a comfortable fit into the user's hand
Applications
Industrial, Safety
Product details
| External Depth - Imperial | 0.99" |
| Body Colour | Black |
| External Width - Metric | 75mm |
| Enclosure Type | Handheld |
| NEMA Rating | - |
| External Height - Metric | 111.25mm |
| External Height - Imperial | 4.38" |
| External Width - Imperial | 2.95" |
| Product Range | 1593 Series |
| IP Rating | - |
| External Depth - Metric | 25.2mm |
| Enclosure Material | ABS |
Other details
| Brand | HAMMOND |
| Part Number | 1593NBK |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN | |
| Drawing EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.











