đźšš Free Worldwide Shipping on All Orders!Shop Now

$17.54
HAMMOND 1591VSGY Non Metallic Enclosure, IP 54, Integral Card Guides, Multipurpose—
$17.54
The Story
This is a Non Metallic Enclosure, IP 54, Integral Card Guides, Multipurpose product from HAMMOND with the model number 1591VSGY
Product details
| External Depth - Imperial | 4.72" |
| Body Colour | Grey |
| External Width - Metric | 120mm |
| Enclosure Type | Multipurpose |
| NEMA Rating | - |
| External Height - Metric | 94mm |
| External Height - Imperial | 3.7" |
| External Width - Imperial | 4.72" |
| Product Range | - |
| IP Rating | IP54 |
| External Depth - Metric | 120mm |
| Enclosure Material | ABS |
Other details
| Brand | HAMMOND |
| Part Number | 1591VSGY |
| Quantity | Each |
| Drawing EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Description
This is a Non Metallic Enclosure, IP 54, Integral Card Guides, Multipurpose product from HAMMOND with the model number 1591VSGY
Product details
| External Depth - Imperial | 4.72" |
| Body Colour | Grey |
| External Width - Metric | 120mm |
| Enclosure Type | Multipurpose |
| NEMA Rating | - |
| External Height - Metric | 94mm |
| External Height - Imperial | 3.7" |
| External Width - Imperial | 4.72" |
| Product Range | - |
| IP Rating | IP54 |
| External Depth - Metric | 120mm |
| Enclosure Material | ABS |
Other details
| Brand | HAMMOND |
| Part Number | 1591VSGY |
| Quantity | Each |
| Drawing EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.











