Original: $18.65
-70%$18.65
$5.59The Story
- Ideally suited for vertical mounting of printed circuit boards
- Integral card guides accept 1.5 mm (0.062") P.C. cards
- Lid contains four molded in PC board standoffs
- Lap joint construction provides protection against access of dust and splashing water
- Designed to meet IP54
- Molded from flame retardant ABS plastic
- Lid is secured with M3 x 10 mm Philips machine screws, threaded into integral brass bushings
- Black enclosures include black screws, all others - standard nickel finish screws
- Flanged lid is perfect for wall or shelf mounting and enclosure security
Product details
| External Depth - Imperial | 1.14" |
| Body Colour | Black |
| External Width - Metric | 71mm |
| Enclosure Type | Multipurpose |
| NEMA Rating | - |
| External Height - Metric | 165mm |
| External Height - Imperial | 6.5" |
| External Width - Imperial | 2.8" |
| Product Range | - |
| IP Rating | IP54 |
| External Depth - Metric | 29mm |
| Enclosure Material | ABS |
Other details
| Brand | HAMMOND |
| Part Number | 1591HFLBK |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN | |
| Drawing EN | |
| Miscellaneous EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Description
- Ideally suited for vertical mounting of printed circuit boards
- Integral card guides accept 1.5 mm (0.062") P.C. cards
- Lid contains four molded in PC board standoffs
- Lap joint construction provides protection against access of dust and splashing water
- Designed to meet IP54
- Molded from flame retardant ABS plastic
- Lid is secured with M3 x 10 mm Philips machine screws, threaded into integral brass bushings
- Black enclosures include black screws, all others - standard nickel finish screws
- Flanged lid is perfect for wall or shelf mounting and enclosure security
Product details
| External Depth - Imperial | 1.14" |
| Body Colour | Black |
| External Width - Metric | 71mm |
| Enclosure Type | Multipurpose |
| NEMA Rating | - |
| External Height - Metric | 165mm |
| External Height - Imperial | 6.5" |
| External Width - Imperial | 2.8" |
| Product Range | - |
| IP Rating | IP54 |
| External Depth - Metric | 29mm |
| Enclosure Material | ABS |
Other details
| Brand | HAMMOND |
| Part Number | 1591HFLBK |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN | |
| Drawing EN | |
| Miscellaneous EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.












