đźšš Free Worldwide Shipping on All Orders!Shop Now

$4.23
Original: $14.09
-70%HAMMOND 1591GBK IP54 Black Flame Retardant ABS Enclosure - 121x94x30mm—
$14.09
$4.23The Story
This is a IP54 Black Flame Retardant ABS Enclosure - 121x94x30mm product from HAMMOND with the model number 1591GBK
Product details
| Enclosure Type | Multipurpose |
| Enclosure Material | ABS |
| IP Rating | IP54 |
| NEMA Rating | - |
| External Height - Metric | 121mm |
| External Width - Metric | 94mm |
| External Depth - Metric | 34mm |
| Body Colour | Black |
| External Height - Imperial | 4.76" |
| External Width - Imperial | 3.7" |
| External Depth - Imperial | 1.34" |
| Product Range | - |
Other details
| Brand | HAMMOND |
| Part Number | 1591GBK |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN | |
| Drawing EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Description
This is a IP54 Black Flame Retardant ABS Enclosure - 121x94x30mm product from HAMMOND with the model number 1591GBK
Product details
| Enclosure Type | Multipurpose |
| Enclosure Material | ABS |
| IP Rating | IP54 |
| NEMA Rating | - |
| External Height - Metric | 121mm |
| External Width - Metric | 94mm |
| External Depth - Metric | 34mm |
| Body Colour | Black |
| External Height - Imperial | 4.76" |
| External Width - Imperial | 3.7" |
| External Depth - Imperial | 1.34" |
| Product Range | - |
Other details
| Brand | HAMMOND |
| Part Number | 1591GBK |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN | |
| Drawing EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.












