Original: $11.86
-70%$11.86
$3.56The Story
- Ice blue translucent polycarbonate enclosure
- Totally transparent to blue, white and near white LEDs, readouts and displays
- Integral card guide accepts 1.5mm (0.062") PC cards
- Designed to meet IP54
- Flammability rating of UL 94V-0
- Lid secured with M3 x 10mm Philips screws
Product details
| External Depth - Imperial | 1" |
| Body Colour | Blue |
| External Width - Metric | 50mm |
| Enclosure Type | Multipurpose |
| NEMA Rating | - |
| External Height - Metric | 100mm |
| External Height - Imperial | 3.9" |
| External Width - Imperial | 2" |
| Product Range | - |
| IP Rating | IP54 |
| External Depth - Metric | 25mm |
| Enclosure Material | Polycarbonate |
Other details
| Brand | HAMMOND |
| Part Number | 1591ATBU |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN | |
| Drawing EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Description
- Ice blue translucent polycarbonate enclosure
- Totally transparent to blue, white and near white LEDs, readouts and displays
- Integral card guide accepts 1.5mm (0.062") PC cards
- Designed to meet IP54
- Flammability rating of UL 94V-0
- Lid secured with M3 x 10mm Philips screws
Product details
| External Depth - Imperial | 1" |
| Body Colour | Blue |
| External Width - Metric | 50mm |
| Enclosure Type | Multipurpose |
| NEMA Rating | - |
| External Height - Metric | 100mm |
| External Height - Imperial | 3.9" |
| External Width - Imperial | 2" |
| Product Range | - |
| IP Rating | IP54 |
| External Depth - Metric | 25mm |
| Enclosure Material | Polycarbonate |
Other details
| Brand | HAMMOND |
| Part Number | 1591ATBU |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN | |
| Drawing EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.












